68553
post-template-default,single,single-post,postid-68553,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Szałwia 

Szałwia 

Szałwia jest rośliną importowaną do Polski, gdyż nie hoduje się jej w naszym kraju. Wymaga ona specyficznej gleby i warunków pogodowych. Jest to roślina, która ma bardzo szerokie spektrum działania leczniczego. Już w starożytnym Rzymie stosowano ją do leczenia ran po ukąszeniach węży oraz jako lek na lepszą pamięć. W średniowieczu stosowano ją do leczenia przeziębień czy gorączki. W czasach Mikołaja Raja wierzono w jej lecznicze właściwości i nazwano ją „różdżką życia”.
Szałwia poprawia pracę układu trawiennego, dzięki czemu posiłki są szybciej trawione i wchłaniane, a także obniżany jest poziom cukru we krwi. Posiada także właściwości bakteriobójcze, stąd wykorzystanie w zapaleniu gardła lub anginie. Łagodzi także potliwość nocną, co jest ważne gdyż sami regulujemy temperaturę naszego ciała. Nazwa szałwii lekarskiej wywodzi się od salvere – być zdrowym, warto, więc dodawać świeże jej liście do potraw. Zamiast świeżych liści można stosować suszone, ale świeże są bardziej aromatyczne i smaczniejsze.
Oprócz zastosowania w lecznictwie, odgrywa dużą rolę w kuchni polskiej i zagranicznej. Dodawana jest do sałatek, sosów, mięs, itp. Jednak należy pamiętać o umiarze, gdyż liście szałwii mają gorzki smak, więc ich nadmiar może popsuć smak potrawy.
Wykorzystywana jest także w kosmetologii, jest składnikiem szamponów i kremów. Wpływa ona pozytywnie na wygląd paznokci, włosów i cery. Można wykonywać z niej napary na włosy i olejki eteryczne. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, gdyż może wywołać niepożądane skutki, jak wymioty czy biegunka.

No Comments

Post a Comment