68195
post-template-default,single,single-post,postid-68195,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

ryż

 

Białe, brązowe lub żółte ziarenka są znakomitym dodatkiem do warzyw, mięs, ryb czy owoców. Sprawdzają się w lekkich, kolorowych, szybkich daniach jak również w sałatkach oraz różnego rodzaju deserach.

Ryż zaczęto sprowadzać do Polski na początku XVI wieku; początko­wo przyrządzano z niego chlubę ówczesnej kuchni polskiej — bijankę, podawaną na królewskim stole tylko w dni wielkich świąt. Jak podają stare książki kucharskie była to masa z mąki ryżowej, mleka i migda­łów, nasączona po ugotowaniu „wodą różaną albo innemi perfumami”. Od XIX wieku przyrządza się w Polsce wiele potraw z ryżu, często wzorowanych na kuchni włoskiej czy orientalnej.

Na świecie istnieje ok. 700 odmian ryżu, ale tylko kilka rodzajów jest uprawianych na szerszą skalę. Ugotowane na sypko ziarenka ryżu nie sklejają się ze sobą i dlatego doskonale się one nadają do sałatek, potraw duszonych i zapiekanek. W kuchni polskiej ryż przygotowuje się zarówno na słono w połączeniu z mięsem, drobiem, warzywami i grzybami, jak również na słodko z owocami, konfiturami, sokiem i bita śmietaną.

No Comments

Post a Comment