68181
post-template-default,single,single-post,postid-68181,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

rogaliki

 

Rogaliki to rodzaj wypieku z ciasta drożdżowego przyrządzany na różne sposoby. Mogą być z nadzieniem owocowym bądź innymi ciekawymi masami. Bardzo popularną odmianą rogalików są rogaliki czy też rogale świętomarcińskie. Rogal ten posiada nadzienie z białego maku tradycyjnie przygotowywany jest w Poznaniu oraz w wielu powiatach województwa wielkopolskiego z okazji dnia św. Marcina, które odbywa się 11 listopada.

Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie z ciasta zwijanego na wzór wolich rogów. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt rogalików został wytłumaczony jako podkowa, którą miał zgubić koń świętego. W Poznaniu tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Właśnie w tym roku ksiądz proboszcz w parafii świętego Marcina poprosił wiernych o pomoc dla biednych.  Jeden z cukierników postanowił zatem wznowić tradycje rogali i upiekł je dla biednych.  Bardzo popularną formą rogalików są również rogaliki z ciasta francuskiego o nazwie Croissant. Rogaliki te zazwyczaj mają czekoladowe nadzienie. Pierwszy znany przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku i jest wiązany z osobą Augusta Zanga,  właściciela wiedeńskiej piekarni przy rue de Richelieu w Paryżu. 

No Comments

Post a Comment