68531
post-template-default,single,single-post,postid-68531,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

risotto

 

Risotto to tradycyjna włoska potrawa, która podawana jest najczęściej w północnych regionach kraju, gdzie często wypiera popularne we Włoszech pasty. Najprawdopodobniej trafiła do Włoch z Chin dzięki podróżom Marco Polo. Podstawowym składnikiem jest ryż, który gotuje się początkowo w winie a następnie w bulionie warzywnym. Charakterystyczna jest konsystencja ryżu używanego do risotto. Ziarenka mają w środku pozostać jędrne i nie posklejane, a razem ma je połączyć kremowy sos, który powstaje w trakcie powolnego gotowania ryżu w bulionie. Pozostałe składniki risotta w dużej mierze zależą od fantazji gotującego, który może wykorzystać warzywa, owoce morza, mięsem, owoce i każdą ich kombinacją. Po ugotowaniu ryż miesza się go z utartym serem, świeżym masłem, śmietaną, jogurtem lub innymi składnikami nadającymi mu aksamitną konsystencję. Risotto może być podane jako przystawka, dodatek do mięs lub pełnowartościowy posiłek.

W kuchni polskiej z baraniny i ryżu przygotowuje się nie tylko potrawy pochodzenia orientalnego: pilaw i risotto, ale również potrawki duszone z cebulą i pomidorami oraz zapiekanki. Mogą one być ostro przyprawione, z dużą ilością ziół i przypraw, lub łagodne. Baranina z ryżem nadaje się również do faszerowania warzyw: pomidorów, bakłażanów, cukinii lub ogórków. Do potraw z baraniny należy używać ryżu najlepszego gatunku, długo ziarnistego, który nie klei się po ugotowaniu. Połączenie baraniny i ryżu jest często spotykane w potrawach kuchni arabskiej, bałkańskiej, irańskiej i indyjskiej.

No Comments

Post a Comment