68508
post-template-default,single,single-post,postid-68508,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

PyzySkładniki:1 i 1/2 kg ziemniaków, sól, mąka do podsypywania, 5 dag słoniny do polania, 5 dag cebuliPrzygotowanie: 1 godzina 30 minutZiemniaki myjemy pod bieżącą wodą. 35 dag gotujemy w „mun­durkach”, po czym obieramy ze skórki, ostudzamy, przepuszczamy przez maszynkę lub tłuczemy gorące drewnianym tłuczkiem. Resztę ziemniaków cienko obieramy, ścieramy na drobnej tarce, lekko odciskamy z nadmiaru skrobi. Odciśnięty sok zostawiamy, aby się ustał, następnie zlewamy z wierzchu płyn, a pozostałą skrobię dodajemy do startych ziemnia­ków. Starte ziemniaki łączymy  z gotowanymi, całość solimy i zagniatamy ciasto. Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodajemy wówczas 3-4 łyżki mąki pszennej lub 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Z ciasta formułujemy w mące gałki wielkości orzecha włoskiego, a w każdej robimy wgłębienie. Wkładamy  je na wrzącą, osoloną wodę i zgotowujemy  5-8 minut aż wypłyną. Wyjmujemy łyżką cedzakową na cedzak, przelewamy gorącą, prze­gotowaną wodą. Gorące pyzy podajemy polane stopioną słoniną i posiekaną usmażoną cebulą.

 width=

Pyzy

Składniki:
1 i 1/2 kg ziemniaków, sól, mąka do podsypywania, 5 dag słoniny do polania, 5 dag cebuli

Przygotowanie: 1 godzina 30 minut

Ziemniaki myjemy pod bieżącą wodą. 35 dag gotujemy w „mun­durkach”, po czym obieramy ze skórki, ostudzamy, przepuszczamy przez maszynkę lub tłuczemy gorące drewnianym tłuczkiem. Resztę ziemniaków cienko obieramy, ścieramy na drobnej tarce, lekko odciskamy z nadmiaru skrobi. Odciśnięty sok zostawiamy, aby się ustał, następnie zlewamy z wierzchu płyn, a pozostałą skrobię dodajemy do startych ziemnia­ków. Starte ziemniaki łączymy  z gotowanymi, całość solimy i zagniatamy ciasto. Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodajemy wówczas 3-4 łyżki mąki pszennej lub 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Z ciasta formułujemy w mące gałki wielkości orzecha włoskiego, a w każdej robimy wgłębienie. Wkładamy  je na wrzącą, osoloną wodę i zgotowujemy  5-8 minut aż wypłyną. Wyjmujemy łyżką cedzakową na cedzak, przelewamy gorącą, prze­gotowaną wodą. Gorące pyzy podajemy polane stopioną słoniną i posiekaną usmażoną cebulą.


 width=

Pyzy drożdżowe (kluski poznańskie)

Składniki:
250 g mąki, 15 g drożdży, 125 ml mleka, 2 jajka, 2 łyżki masła

Przygotowanie: 1 godzina

Drożdże kruszymy do miski i rozpuszczamy w letnim mleku, dosypując połowę mąki. Nakrywamy miskę ścierką  i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy rozczyn pod­woi swoją objętość, dodajemy resztę mąki, jajka oraz sto­pione masło. Wyrabiamy ciasto, aż zacznie odstawać od ręki. Nakrywamy je następnie ścierką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Gdy podwoi swoja objętość ciasto wykładamy na stolnicę i wałkujemy na grubość 3 cm. Z placka następnie wykrawamy placuszki i zostawiamy pod przykryciem, aż podrosną. Gdy urosną wrzucamy je do osobnego wrzątku i gotujemy 15 minut. Odcedzamy i okraszamy masłem lub słoniną. Możemy tez przyrządzić pyzy na słod­ko, dodając do ciasta 2 łyżki cukru i nadziewając je konfiturami.


 width=

Farsz grzybowy do pyz

Składniki:
8-10 suszonych grzybów, 2 łyżki drobniutko usiekanej zielonej pietruszki, 2 jajka na twardo, 1 bulka, sól, pieprz duża cebula, 2 łyżki masła.

Przygotowanie: 20-25 min
Zamoczone na noc grzyby gotujemy, odcedzamy, a wywarem zalewamy pokrojoną bułkę i  zostawiamy na kilka minut. Drobno pokrojoną ce­bulę smażymy na 1 łyżce masła. Grzyby, odciśniętą bułkę, jajka na twar­do przepuszczamy przez maszynkę, po czym dodajemy cebulkę, zieloną pietruszkę, sól, spo­ro pieprzu. Wszystko doskonale mieszamy i smażymy na maśle.


 width=

Pyzy z kartofli surowych i gotowanych

Składniki:
1,5 kg kartofli, 2 jajka, 50-100 g mąki, 50 g słoniny, 1 cebula,

Przygotowanie: 1 godzina

kartofle myjemy i połowę z nich gotujemy w łupinach. Ostudzamy, obieramy i mielimy. Resztę surowych kartofli obieramy, ścieramy na drobnej tarce i odciskamy sok. Wyciśnięty sok odstawiamy, aby się ustał i zlewamy z wierzchu płyn, a pozostałą na dnie skrobię dodajemy do wyciśniętych kartofli. Ugotowane zmielone kartofle łączymy z kartoflami surowymi startymi i mieszamy ze skrobią. Wbijamy jajka, solimy i zagniatamy cias­to. Z przyrządzonego ciasta formułujemy w mące gałki wielkości włoskiego orzecha, a  w każdej z nich zrobimy palcem wgłębienie. Jedną kluskę najlepiej zagotować na próbę, jeśli ciasto jest za rzadkie, dodajemy wówczas 3-4 łyżki mąki pszennej lub łyżkę mąki ziemniaczanej. Pyzy z dobrego ciasta gotujemy 15 minut. Po ugotowaniu odcedzamy. Podajemy polane stopioną słoniną przyrumienioną i pokrojoną w kostkę z cebula.


 width=

Pyzy tradycyjne

Składniki:
1 kg surowych ziemniaków, sól, pieprz, 300 g ugotowanych ziemniaków, duża cebula, łyżka mąki
przygotowanie: 15—20 min

Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez maszynkę. Surowe ziemniaki obieramy, ścieramy na drobnej tarce i odciskamy sok. Cebulę ścieramy  na drobnej tarce. Surowe ziemniaki łączymy z gotowanymi, startą cebulą, solą, pieprzem i mąką. Dokładnie wyrabiamy ciasto. Następnie formułujemy kulki wielkości włoskiego orzecha, w środku wyciskając palcem dołek. Gotujemy w dużej ilości osolonego wrzątku, ok. 15 minut od momentu zawrzenia.

No Comments

Post a Comment