68535
post-template-default,single,single-post,postid-68535,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

przyprawy

Przyprawy to nic innego, jak składnik dodawany do potraw w niewielkich ilościach, jednak nadający im odpowiedni smak i aromat. Dania bez potraw nie pobudzałyby naszych kubków smakowych, a co za tym idzie nie dawałyby naszemu organizmowi tylu pozytywnych wrażeń. Lecznicze i smakowe właściwości roślin znane były już w starożytności, kiedy zupełnie przypadkowo odkrywano niesamowite właściwości roślin. Zdobyta wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie i udoskonalana. Posługiwanie się przyprawami to prawdziwa sztuka, której podstawę stanowi wiedza teoretyczna na temat właściwości danej przyprawy. Odpowiednia kompozycja smakowa i zapachowa  jest sukcesem kulinarnym.

Warto wiedzieć, że przyprawy dzielimy na:
Ziołowe: bazylia pospolita, borówka brusznica, koper włoski, melisa lekarska, rukiew wodna, rzeżucha, szałwia lekarska, gorczyca biała, itp.
Warzywne: cebula zwyczajna, chrzan pospolity, czosnek pospolity, nać pietruszki, szczypiorek, itp.
Korzenne: chili, cynamon, bazylia, czarnuszka, gałka muszkatołowa, gorczyca, goździki, imbir, majeranek, kminek, kurkuma, muszkatałowiec, papryka ostra, papryka słodka, pieprz czarny, pieprz biały, pieprz zielony, pieprz turecki, szafran, tymianek, wanilia, ziele angielskie
Inne: sól, cukier, miód, musztarda, ocet, itp.

Inny podział przypraw w zależności od tego, z jakiej rośliny i której części są wytwarzane:
przyprawy owocowe (np. pieprz, ziele angielskie, wanilia, kminek)
przyprawy nasienne (np. gorczyca, gałka muszkatołowa)
przyprawy liściaste (np. tymianek, bazylia, majeranek, liść laurowy)
przyprawy korzenne (np. chrzan)
przyprawy kwiatowo-pączkowe (np. szafran, kapary)
kora (np. cynamonu)
kłącza (np. imbir)

Najważniejsze jest to, aby pamiętać o umiarze, gdyż bardzo łatwo jest przesadzić z dodatkiem przypraw, a przez to cała potrawa nabiera zupełnie innego smaku i aromatu. Warto wiedzieć, że przyprawy korzenne i ziołowe tracą szybko aromat, więc należy je kupować na bieżąco i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku.

No Comments

Post a Comment