68494
post-template-default,single,single-post,postid-68494,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Powidła śliwkowe1 kilogram śliwek, 25 dag cukruŚliwki należy umyć i wydrążyć z nich pestki. Następnie włożyć śliwki do dużego garnka na siatkę ochronną i gotować na małym ogniu. Aby się nie przypiekło do spodu, należy dość często mieszać. Gotujemy tak długo, aż większość soków odparuje i uzyskamy pożądaną konsystencję powideł. Do otrzymanej masy dodajemy cukier i mieszamy. Powinien się on samoistnie rozpuścić pod wpływem ciepła. Wtedy powidła nieco się rozrzedzą i należy je ponownie zagotować, aż znów uzyskamy pożądaną konsystencję. Gorące powidła przekładamy do wyparzonych słoików i zamykamy. Następnie przechowujemy je w chłodnym i ciemnym miejscu.

 width=

Powidła śliwkowe

1 kilogram śliwek, 25 dag cukru

Śliwki należy umyć i wydrążyć z nich pestki. Następnie włożyć śliwki do dużego garnka na siatkę ochronną i gotować na małym ogniu. Aby się nie przypiekło do spodu, należy dość często mieszać. Gotujemy tak długo, aż większość soków odparuje i uzyskamy pożądaną konsystencję powideł. Do otrzymanej masy dodajemy cukier i mieszamy. Powinien się on samoistnie rozpuścić pod wpływem ciepła. Wtedy powidła nieco się rozrzedzą i należy je ponownie zagotować, aż znów uzyskamy pożądaną konsystencję. Gorące powidła przekładamy do wyparzonych słoików i zamykamy. Następnie przechowujemy je w chłodnym i ciemnym miejscu.


 width=

Powidła z borówek

Borówki, kilka łyżek miodu, kilka dużych jabłek, 10 dag suchej skórki pomarańczowej

Przygotowane borówki przekładamy do garnka i gotujemy do momentu, aż puszczą sok. Wtedy dodajemy kilka łyżek miodu i razem gotujemy jeszcze przez chwilę. Kiedy chwilę przestygną, posmakować czy są wystarczająco słodkie, ewentualnie dosłodzić i ponownie zagotować. W dalszej kolejności dodać pokrojone w cząstki jabłka, wymieszać i znów zagotować. Często mieszać, aby nie przypalić. W osobnym naczyniu ugotować skórkę pomarańczową, aby była miękka, odkroić białą miazgę, a resztę drobno pokroić i dodać do powideł dla aromatu. Przełożyć natychmiast powidła do słoików, zakręcić i odstawić w chłodne miejsce.


 width=

Powidła z jabłek

2 kg jabłek, pół szklanki wody

Jabłka należy umyć, obrać i wydrążyć z nich gniazda nasienne. Następnie przełożyć je do garnka, zalać wodą i gotować. Po ugotowaniu należy je przetrzeć przez sito do garnka i otrzymaną masę smażyć na małym ogniu. Smażymy powidła do momentu, aż ich objętość zmniejszy się o połowę. Potem przykładamy do słoików i szczelnie zamykamy.


 width=

Powidła z rabarbaru

20 dag rabarbaru, niecałe pół szklanki cukru, kilka łyżek wody

Łodygę rabarbaru umyć i pokroić w kawałki. Następnie wrzucić go na patelnię, dodać cukier i wodę. Wszystko wymieszać i smażyć na średnim ogniu. Po kilkunastu minutach kiedy rabarbar zmięknie to rozetrzeć łyżką rabarbar na papkę. Smażymy jeszcze przez chwilę. Następnie przekładamy całość do słoika, i stawiamy go dnem do góry, aby się zassał.


 width=

Powidła z truskawek

1 kg truskawek, cukier do smaku

Truskawki obrać z szypułek, umyć i osączyć. Przełożyć truskawki do garnka, dodać cukier i smażyć na małym ogniu. Odstawić do przestudzenia. Następnie przetrzeć przez sito, ponownie zagotować. Gorące przełożyć do słoików. Odstawić do wystudzenia.

No Comments

Post a Comment