68377
post-template-default,single,single-post,postid-68377,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

PIKLE

 

PIKLE

Marynaty, w tym pikle, nie są wprawdzie najzdrowsze i mają niewielką wartość odżywczą, ale trudno je pominąć ze względu na ich walory smakowe i dekoracyjne. Tymi przetworami warzywnymi i owocowymi, utrwalonymi w occie lub kwasku cytrynowym, można  znakomicie ude­korować każdy zimny bufet. Aby uzyskać dobrą zalewę do marynowa­nia, ocet — najlepiej winny — należy rozcieńczyć wodą ugotowaną z do­datkiem soli, cukru lub miodu oraz przypraw korzennych. Tak przygo­towanym ostudzonym octem zalewa się zblanszowane (krótko obgoto­wane) warzywa. Marynować można wszystkie owoce pestkowe i jago­dowe, grzyby i prawie wszystkie warzywa. Pikle z ogórków przyrządza się z dużych, przejrzałych owoców o żółtej skórce – takich, jakie przeznacza się na nasiona. Obrane ogórki należy prze­połowić, łyżeczką usunąć pestki, a miąższ pokroić wzdłuż na dość szerokie paski, obficie posypać solą i zostawić w chłodnym miejscu na 24 godziny.

Chyba najpopularniejszą w polskiej kuchni marynatą do owoców jest zalewa miodowa. Pikle to znakomity dodatek do mięs, sałatek i sosów, a także wspaniała ozdoba zimnych bufetów. Jest to rodzaj sałatek warzywnych, zamary­nowanych w occie z dodatkiem przypraw korzennych. Im barwniejszy i bogatszy zestaw jarzyn, tym większa wartość dekoracyjna pikli jako przystawki i garnituru. Istnieją także pikantne indyjskie pikle. Uzyskiwane są z egzotycznych owoców bądź warzyw, do przygotowania których wykorzystuje się cukier, sól, olej i vinegar.

 

No Comments

Post a Comment