67892
post-template-default,single,single-post,postid-67892,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

pierogi z serem

 

Pierogi, któż z nas nie zna tej wspaniałej i jakże prostej do wykonania potrawy. Jednym ze znaków rozpoznawalnych kuchni polskiej są właśnie pierogi i różne jego odmiany.

Pierogi są potrawą bardzo popularną nie tylko w Polsce, ale także w centralnej (Niemcy, Słowacja, Czechy) i wschodniej (Białoruś, Rosja, Ukraina, Łotwa, Litwa) Europie. Dostępne są wersje na słodko i na słono. W zależności od regionu są również inaczej nazywane. Cechą wspólną wszystkich pierogów jest ich charakterystyczny kształt – zawsze półokrągły, oraz ciasto – o bardzo prostej procedurze. Można je ugotować bądź usmażyć. W Polsce jako nadzienie najczęściej wykorzystuje się tłuczone ugotowane ziemniakami z dodatkiem podsmażonej cebuli (ruskie pierogi), biały ser, kapustę, kapustę kiszoną, mięso (mielone i wstępnie podsmażone, w kołdunach litewskich surowe), owoce sezonowe (wiśnia, malina, jagody, truskawki itp.), grzyby, szpinak lub wiele  innych składników osobistych w zależności od osobistych preferencji kucharza. Po ugotowaniu pierogi polewa się czasem sosem, posypuje tartą bułką i zapieka w piekarniku. Do pierogów mięsnych często podaje się sos grzybowy lub sos na wywarze mięsnym, dobrze zagęszczony. Do zapiekania pierogów nadaje się również sos beszamelowy. Można je też przed zapieczeniem posy­pać startym parmezanem lub innym twardym serem.

Spotkać można pierogi przygotowane z ciasta drożdżowego wypełnione pastą z jajek i drobno posiekanych pieczarek, smażonych na głębokim tłuszczu. Także włoskie ravioli i tortellini spotykane w Polsce są odmianą pierogów. My zajmiemy się teraz pierogami z nadzieniem serowym. Zachęcamy wszystkich do wykorzystywania podanych niżej przepisów.

No Comments

Post a Comment