68385
post-template-default,single,single-post,postid-68385,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

piernik

 

Pierniki charakteryzują się brązową barwą, smakiem i aromatem miodowo-korzennym oraz dość długo utrzymującą się wilgotnością. Spulchniane są zazwyczaj proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną. Nazwa tego wyjątkowego ciasta pochodzi ze staropolskiego określenia „pierny” co oznacza pieprzny, bowiem pieprz jest jedną  z używanych do jego wypieku przypraw.

Pierniki mają najdłuższą tradycję spośród wszystkich ciast.  Już w średniowieczu wypiekano  podobne do chlebów placki, które  obficie przyprawiano imbirem i miodem.  Początkowo ze względu na wysoka cenę przypraw korzennych  dostępne były tylko dla najbogatszych. Najpopularniejsze były głównie w miastach portowych, które miały łatwiejszy dostęp do goździków, cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej i pieprzu angielskiego.

W Polsce wypiekano je we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Toruniu. W dwóch ostatnich tradycja wyrabiana tych niezwykłych ciast i ciasteczek przetrwała do dziś. Współcześnie pierniki są niezwykle popularnym przysmakiem, bez którego trudno jest sobie wyobrazić niejedno rodzinne spotkanie szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 

No Comments

Post a Comment