68115
post-template-default,single,single-post,postid-68115,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Łosoś wędzony

 

Łosoś wędzony

Łosoś niegdyś licznie występował w Polskich rzekach. Duże populacje łososia odnotowywano w dorzeczach Wisły i Odry. Podczas rozwoju przemysłowego i nieodpowiedniej gospodarki wodno ściekowej łosoś w Polsce prawie całkowicie wyginą. Obecnie podjęto próby reintrodukcji łososia, które powiodły się i ryba wróciła do polskich rzek. Należy jednak otaczać ją szczególną opieką, ponieważ liczba tych ryb żyjących w naturalnych warunkach wciąż jest niewielka. Łosoś konsumpcyjny do naszego kraju trafia przeważnie z farm rybnych, które zakładane są na morzach i rzekach. Największym potentatem produkcji ryb łososiowatych jest Norwegia. Do Polski trafiają ryby surowe, które wędzi się w kraju, lub przerabia się w inny sposób, oraz ryby już uwędzone. Łososia ceni się ze względu na wartości smakowe, wędzony łosoś po usunięciu skóry i ości znakomicie nadają się do przyrządzenia różnego rodzaju past, pasztetów, sałatek i musów. Można go też podawać z pieczywem, cytryną w cząstkach i zieloną sałatą z sosem winegret. Zmielonym mięsem wędzonej ryby wymieszanym z posiekanymi żółtkami ugotowanymi na twardo można nadziewać jaja faszerowane. Łosoś wędzony może być dodatkiem do jajecznicy, można z niego robić suflety i nadzienia do naleśników.

Krojenie wędzonego łososia:
Z fileta odciąć paski z brzegów: jeden od strony grzbietu i drugi, tłusty, od strony brzusznej.
Z fileta ściąć cienko słoną i obsuszoną warstwę. Odciąć długie ości wraz z cienką błoną brzuszną. Usunąć z fileta ości prostopadle do kręgosłupa, posługując się szczypcami lub pęsetą. Filet ułożyć na desce, tak, aby część ogonowa była po lewej stronie. Trzymając ukośnie nóż odkrawać poziome plastry, od lewej do prawej strony.

 

No Comments

Post a Comment