68067
post-template-default,single,single-post,postid-68067,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczo z cukinii

 

Leczo z cukinii

Leczo jest potrawą typowo węgierską, ale w Polsce jest równie dobrze znana. Typowe leczo węgierskie  to  potrawa warzywna z pomidorów oraz świeżej papryki. Całość jest duszona na smalcu z dodatkiem wędzonej słoniny, cebulą i dodatkowo jeszcze doprawiana papryką w proszku. Takie leczo na Węgrzech serwuje się do potraw mięsnych lub jako samodzielna potrawę. Jeżeli podajemy jako samodzielne danie to wówczas w trakcie duszenia dodaje się jeszcze kiełbasę. Kolejną opcją jest również dodanie przed końcem duszenia jajka, po jednym na każdą osobę. Ostatecznie jeszcze można z lecza przygotować bardziej zagęszczoną potrawę dodając na początku ryż.
W przypadku polskich tradycji leczo przygotowuje się najczęściej na oleju, a podstawę dania stanowi w tym przypadku cukinia lub bakłażan. Cukinia (spokrewniona z kabaczkiem) jest rośliną dyniowatą. Pochodzi z południowej Europy, a w Polsce upowszechnił ją Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach. Cukinia jest bardzo ważnym warzywem ze względu na dużą zawartość witaminy A oraz niewielkiej liczby soli mineralnych. W smaku jest bardzo delikatna i można ją spożywać bądź ugotowaną bądź surową w sałatkach.

 

No Comments

Post a Comment