68108
post-template-default,single,single-post,postid-68108,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Łazanki z kapustąSkładniki: 250 g mąki, cebula 3 jajka, 2 łyżki masła, sól, pieprz, główka kapusty,Przygotowanie: 40 minKapustę drobno siekamy, gotujemy i odsączamy z wody.. Drobno posiekaną cebulę rumienimy na maśle, dodać kapustę, sól i pieprz. Dusimy całość ok. 15 minut pod przykryciem. Zagniatamy twarde ciasto, cienko je rozwałkowujemy, a gdy przeschnie, kroimy na łazanki. Gotujemy je w osolonej wodzie, odcedzamy, mieszamy z masłem. Żaroodporny półmisek smarujemy masłem, układamy warstwami łazanki i kapustę, obkładamy plasterkami ma­sła. Całość zapiekamy w piekarniku.Rada: Do kapusty można dodać posiekane ugotowane grzyby lub posiekane jaj­ka ugotowane na twardo.   

Łazanki z kapustą

Składniki: 250 g mąki, cebula 3 jajka, 2 łyżki masła, sól, pieprz, główka kapusty,

Przygotowanie: 40 min

Kapustę drobno siekamy, gotujemy i odsączamy z wody.. Drobno posiekaną cebulę rumienimy na maśle, dodać kapustę, sól i pieprz. Dusimy całość ok. 15 minut pod przykryciem. Zagniatamy twarde ciasto, cienko je rozwałkowujemy, a gdy przeschnie, kroimy na łazanki. Gotujemy je w osolonej wodzie, odcedzamy, mieszamy z masłem. Żaroodporny półmisek smarujemy masłem, układamy warstwami łazanki i kapustę, obkładamy plasterkami ma­sła. Całość zapiekamy w piekarniku.

Rada: Do kapusty można dodać posiekane ugotowane grzyby lub posiekane jaj­ka ugotowane na twardo.  

 

 width=
Łazanki tradycyjne

Składniki: 10 dag mąki, 1 jajko, 2 łyżki wody, sól

Mąkę przesiewamy, zagniatamy z jajkiem i wodą, dodajemy sól i wyrabiamy twarde ciasto. Ciasto dzielimy na części. Bardzo je rozwałkowujemy i po­zostawić do przeschnięcia. Ciasto posypujemy mąką, przekrajamy na pół, zwijamy w szeroki rulon, kroimy w paski szerokości 1 cm. Paski kroimy w poprzek w kwadraciki lub w romby o boku 1 cm. Na koniec gotujemy je w osolonej wrzącej wodzie do czasu aż wypłyną na wierzch.

 

 width=

Łazanki zapiekane z kapustą lub serem

Ciasto: 40 dag mąki, 2-3 jajka, sól, 6-8 łyżek wody;
Nadzienie: 40 dag białego sera (twarogu), 1-2 żółtka, sól; tłuszcz i tarta bułka do formy

Przygotowanie: 90min

Przyrządzamy ciasto. Mieszamy je z nadzieniem. Przyrządzamy nadzienie: ser mielimy, dodajemy żółtka, sól, całość ucieramy. Nadzienie powinno być gęste. Ugotowane łazanki mieszamy z  serem. Wkładamy do niskiego rondla wysmarowanego tłuszczem i posypanego tartą bułką i zapiekamy 30-40 minut.
Gdy brzegi lekko się zrumienią, wyjmujemy, okrajamy boki zapiekanki nożem, wykładamy na półmisek. Podawajmy z masłem, sosami grzybowym lub pomidorowym. 

 

 width=

Łazanki zapiekane z szynką lub kiełbasą

Ciasto: 40 dag mąki, 2-3 jajka, sól, 6-8 łyżek wody;
Nadzienie: 25 dag szynki lub kiełbasy (mogą być okrawki z wędlin); tłuszcz i tarta bułka do formy

Przygotowanie: 60min

Przyrządzamy łazanki. Szynkę lub kiełbasę mielimy. Ugotowane łazanki mieszamy z szynką lub kiełbasą. Wkładamy do rondla wysmarowanego tłuszczem i posypanego tartą bułką i zapiekamy 30-40 minut. Gdy brzegi lekko się zrumienią, wyjmujemy, okrajamy boki zapiekanki nożem, wykładamy na półmisek. Podawajmy z surówką z warzyw lub sosem pomidorowym.

 

 width=

Łazanki zapiekane z makiem

Skaldniki
25 dag maku, cukier lub miód, 5 dag orzechów, 5 dag rodzynków, 2 dag skórki pomarańczowej; ciasto: 30 dag mąki, 2 jajka, 6 łyżek wody, sól; masło i tarta bułka do formy, cukier puder do posypania

Przygotowanie: 90min

Mak sparzamy wrzącą wodą, nakrywamy i trzymamy na małym ogniu tak długo w wodzie, aż da się rozcierać w palcach. Mak odcedzamy przez gęste sito, dokładnie odsączamy, przepuszczamy przez maszynkę z gęstą siatką. Dodajemy cukier lub miód, rozdrob­nione orzechy, opłukane i sparzone rodzynki i pokrojoną skórkę pomarańczową. Przyrządzamy łazanki. Ugotowane łazanki mieszamy z masłem. Rondel lub naczynie ognioodporne smarujemy masłem, posy­pujemy tartą bułką, układamy warstwami łazanki i mak, przykrywamy łazankami, wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Po zapieczeniu wykładamy na okrągły półmisek, z wierzchu posypujemy cukrem pudrem. Oddzielnie możemy podać sos waniliowy.  

 

 width=

No Comments

Post a Comment