68060
post-template-default,single,single-post,postid-68060,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Tokań siedmiu wodzów  ½ kg chudej wołowiny bez kości, ½ kg cielęciny bez kości, ½ kg wieprzowiny bez kości, 25 dag wędzonej słoniny, 15 dag tłuszczu, 400 ml śmietany, 2 pomidory, 40 dag cebuli, 3 strąki zielonej papryki, kostki rosołowe (na 1 litr wody), pęczek zielonego szczypiorku, czerwona słodka papryka w proszku, sól. Mięso, każde oddzielnie, pokroić w kostkę. Słoninę również pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu. Dodać drobno siekaną cebulę, zrumienić, wsypać łyżeczkę czerwonej papryki i dolać szklankę wody. Gdy odparuje woda, włożyć pokrojoną wołowinę, dorzucić kostki rosołowe, lekko posolić i dusić powoli pod przykryciem. Kiedy mięso jest na wpół miękkie, dodać wieprzowinę. Wymieszać i dalej gotować. Cielęcinę dodać, gdy wieprzowina zacznie mięknąć. Gotować dalej, bardzo często mieszając. Kiedy wszystkie trzy gatunki mięsa są jednakowo miękkie, a woda odparowana, dodać pokrojoną paprykę i pomidory. Po kilkunastu minutach dolać śmietanę, wymieszać, przyprawić, posypać siekanym szczypiorkiem. Zagotować i zdjąć z ognia. Podawać z kluskami lub makaronem. Na talerzach dekorować plasterkami papryki i pomidorów. Paprykę i pomidory można zastąpić leczo ze słoika. Sos w tej potrawie powinien być-jak to mówią Węgrzy-krótki, czyli gęsty i esencjonalny.    

Tokań siedmiu wodzów  

½ kg chudej wołowiny bez kości, ½ kg cielęciny bez kości, ½ kg wieprzowiny bez kości, 25 dag wędzonej słoniny, 15 dag tłuszczu, 400 ml śmietany, 2 pomidory, 40 dag cebuli, 3 strąki zielonej papryki, kostki rosołowe (na 1 litr wody), pęczek zielonego szczypiorku, czerwona słodka papryka w proszku, sól. 

Mięso, każde oddzielnie, pokroić w kostkę. Słoninę również pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu. Dodać drobno siekaną cebulę, zrumienić, wsypać łyżeczkę czerwonej papryki i dolać szklankę wody. Gdy odparuje woda, włożyć pokrojoną wołowinę, dorzucić kostki rosołowe, lekko posolić i dusić powoli pod przykryciem. Kiedy mięso jest na wpół miękkie, dodać wieprzowinę. Wymieszać i dalej gotować. Cielęcinę dodać, gdy wieprzowina zacznie mięknąć. Gotować dalej, bardzo często mieszając. Kiedy wszystkie trzy gatunki mięsa są jednakowo miękkie, a woda odparowana, dodać pokrojoną paprykę i pomidory. Po kilkunastu minutach dolać śmietanę, wymieszać, przyprawić, posypać siekanym szczypiorkiem. Zagotować i zdjąć z ognia. Podawać z kluskami lub makaronem. Na talerzach dekorować plasterkami papryki i pomidorów. 

Paprykę i pomidory można zastąpić leczo ze słoika. Sos w tej potrawie powinien być-jak to mówią Węgrzy-krótki, czyli gęsty i esencjonalny.  

 

 

 width=

Zupa rybna z ikrą   

1 kg ryb (karp, sum, miętus), 2 cebule, 2 słodkie papryki, papryka ostra do smaku, sól.

Ryby oskrobać i wypatroszyć, pokroić na porcje, a cebulę w plasterki. W naczyniu ułożyć warstwami kawałki ryby i cebulę, całość zalać wodą tak, żeby wszystko przykryła. Gdy zawartość naczynia zagotuje się, wsypać połowę przygotowanej słodkiej papryki oraz posolić. Podczas gotowania zupę jak najmniej mieszać. Kiedy ryby są już zupełnie miękkie, wsypać pozostałą paprykę słodką oraz ostrą według uznania. Na koniec dołożyć ikrę i mlecz.

Podczas gotowania zup rybnych należy włożyć do garnka rybie głowy i ogony, potem się ich nie zjada, ale to one właśnie dają zupie ten właściwy smak.  

 

 

 width=

Przysmak z indyka  

1,5 kg piersi indyka lub kury, 3 jajka, 10 dag mąki, 20 dag mielonych orzechów włoskich, olej, kilka śliwek suszonych, 150 ml rumu, główka sałaty, pomarańcze, mandarynki lub grejpfruty do dekoracji.

Mięso odkroić od kości, pociąć na cienkie kotlety. Lekko posolić. Jajka rozbić i roztrzepać jak na panierkę. Na drugi talerz wysypać mąkę, na trzeci-orzechy. Płaty mięsa obtaczać kolejno w mące, w jajku i w orzechach i smażyć z dwóch stron na gorącym oleju, aż się przyrumienią. Wyjąć z oleju i odsączyć na serwetkach. Przed podaniem ułożyć kotlety na podgrzanym talerzu, wyłożonym zielonymi liśćmi sałaty. Udekorować cząstkami cytrusów oraz namoczonymi wcześniej w rumie suszonymi śliwkami. Najlepszymi dodatkami będą młode ziemniaki z wodą, posypane posiekaną nacią pietruszki.

Cytrusy do dekoracji można wcześniej przysmażyć na dobrej jakości tłuszczu, nabierają dodatkowego aromatu, który doskonale się komponuje ze smakiem mięsa, a podane razem z nim mogą śmiało zastąpić inne dodatki. 

 

 

 width=

Naleśniki a la Hortobagy 

Na ciasto: 200 g mąki, 2 jajka, 250 ml mleka, sól, 4 dag świeżej słoniny.
Farsz: 500 g cielęciny, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, 2 cebule, 1 łyżka smalcu, 250 ml śmietany.

Z mąki, jajek, mleka i soli przygotować gładkie ciasto naleśnikowe. Patelnię smarować słoniną i usmażyć 12 grubych naleśników. Mięso umyć, oczyścić, pokroić w drobną kostkę, lekko posolić. Cebulę obrać i zrumienić na złoto na smalcu, dodać pokrojone mięso, podlać niewielką ilością wody i dusić pod przykryciem. Gdy mięso będzie miękkie, zemleć je razem z cebulą i przyprawić powstałym w ten sposób farsz papryką. Naleśniki napełnić farszem i składać „w kopertę”. Pozostały sos z duszenia zagęścić połową śmietany, do sosu włożyć naleśniki tak, aby całe były przykryte sosem, polać resztą śmietany i krótko zapiec w piekarniku. Podawać z sałatką z pomidorów.

Jest to jedno ze sztandarowych dań kuchni węgierskiej i jak zwykle z takimi daniami bywa, doczekało się ono wielu przeróbek, również w zakresie podstawowego składnika, a mianowicie mięsa. Zamiast cielęciny można użyć wieprzowiny lub drobiu – danie to będzie wówczas delikatniejsze. Naleśniki a la Hortobagy to świetna przystawka do tradycyjnego węgierskiego obiadu.

 

 

 width=

Sznycle cielęce w pomidorach 

6 sznycli cielęcych, 8 dag smalcu wieprzowego, 2 szklanki soku pomidorowego, 5 łyżek mąki pszennej, 2 łyżeczki cukru, sól i pieprz do smaku.

Mięso umyć i osuszyć. Posolić i obtoczyć w mące. W rondlu rozgrzać smalec. Obsmażyć na nim sznycle z obu stron na jasnobrązowy kolor. Wyjąć i przełożyć w ciepłe miejsce. Z pozostałego po smażeniu tłuszczu i z 3 łyżek mąki przygotować złotą zasmażkę. Rozprowadzić sokiem pomidorowym. Podprawić solą, cukrem i pieprzem. Zagotować. Do sosu włożyć wcześniej obsmażone sznycle. Dusić do miękkości mięsa. Podawać z ziemniakami z wody i sałatką z papryki.

Pomimo tego, że w przepisie nie została podana papryka, to oczywiście można jej użyć, jak również przyprawy takie jak liść laurowy i ziele angielskie.

 

 width=

No Comments

Post a Comment