68050
post-template-default,single,single-post,postid-68050,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Żur na kiełbasie250 g włoszczyzny, 150- 2—g kiełbasy, 1 ½ litra wody, ¼- ½ litra żuru, 800g ziemniaków, 2—30g mąki pszennej, 1 ząbek czosnku, sól i pieprz, koperek, słoninaUgotować wywar z kiełbasy i włoszczyzny, przecedzić, wlać żur, doprawić mąką, zagotować, przyprawić do smaku. Dodać pokrojoną kiełbasę i roztarty z solą czosnek. Ziemniaki ugotować, okrasić słoniną i posypać posiekanym koperkiem.    

Żur na kiełbasie

250 g włoszczyzny, 150- 2—g kiełbasy, 1 ½ litra wody, ¼- ½ litra żuru, 800g ziemniaków, 2—30g mąki pszennej, 1 ząbek czosnku, sól i pieprz, koperek, słonina

Ugotować wywar z kiełbasy i włoszczyzny, przecedzić, wlać żur, doprawić mąką, zagotować, przyprawić do smaku. Dodać pokrojoną kiełbasę i roztarty z solą czosnek. Ziemniaki ugotować, okrasić słoniną i posypać posiekanym koperkiem.  

 

 

 width=

Bigos polski

400g kapusty kiszonej, 400g kapusty cukrowej, 200g wieprzowiny bez kości, 250g kiełbasy, 100g boczku wędzonego, 30g tłuszczu, 50g słoniny, 50g cebuli, ½ dkg grzybów suszonych, koncentrat pomidorowy, 20g mąki pszennej, sol, pieprz

Kapustę kiszoną drobno pokroić, zalać wrzątkiem i gotować około 1 godziny do miękkości. Kapustę świeżą i grzyby umyć, poszatkować, zalać niewielką ilością wrzątku i gotować około 30- 40 minut. Mięso wieprzowe opłukać, osuszyć, posolić, zarumienić na rozgrzanej patelni. Włożyć razem  boczkiem do kapusty kiszonej, dusić do miękkości około 40 minut. Słoninę pokroić w kawałeczki i stopić, dodać do bigosu. Na tłuszczu sporządzić zasmażkę z cebulą. Wyjąć z bigosu mięso wieprzowe i boczek. Kapustę świeżą połączyć z kiszoną i dodać zasmażkę. Kiełbasę, wieprzowinę i boczek pokroić w kosteczkę, a następnie dodać do bigosu. Doprawić solą i pieprzem oraz koncentratem pomidorowym. Niekiedy trzeba doprawić także cukrem. Można również dodać do bigosu czerwonego wina.     

 

 

 width=

Łosoś po staropolsku

1 kg łososia, 2 marchewki, pietruszka, por, cebula, 250g brukselek, puszka zielonego groszku, 2 szklanki czerwonego wytrawnego wina, liść laurowy, 2 łyżeczki tymianku, ziarna ziela angielskiego, ziarna pieprzu, goździki, łyżka mąki pszennej, 2 łyżki masła

 Warzywa umyć, obrać , pokroić w kostkę, dodać odrobinę wody, dusić na maśle z zielonym groszkiem i liściem laurowym. Po uzyskaniu miękkości wyjąć liść  laurowy, warzywa zmiksować blenderem.
Do garnka wlać czerwone wino, dodać pieprz, ziele angielskie, tymianek, goździki. Garnek przykryć gazą i obwiązać po bokach bądź położyć specjalną kratę do gotowania na parze.
Położyć na gazę lub kratkę łososia, przykryć i gotować na parze do uzyskania miękkości.
przygotowane wcześniej warzywa miksować z masłem, resztą wina i solą. Następnie całość zagotować do momentu aż sos zgęstnieje.
Łososia umieścić w naczyniu żaroodpornym, polać sosem i wstawić do ngrzanego piekarnika do temperatury 180ο C. Piec 10 minut.
podawać z kluskami kładzionymi i sałatą.   

 

 

 width=

Kaczka pieczona z jabłkami

1 kaczka, 3- 4 kwaśne jabłka, 1 cytryna, majeranek, sól, pieprz, cukier

Kaczkę umyć, dokładnie wymasować, natrzeć przyprawami; solą, pieprzem, majerankiem z zewnątrz i w środku. Jabłka umyć, wydłubać gniazda nasienne, pokroić w plastry, polać sokiem z cytryny, doprawić delikatnie cukrem i majerankiem. Częścią jabłek nafaszerować kaczkę. Resztę jabłek odłożyć. Kaczkę umieścić w naczyniu żaroodpornym i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 150ο C. gdy skora się zarumieni ponacinać ją delikatnie, a wytopiony tłuszcz z kaczki zlewać z naczynia. W zebranym tłuszczu dusić pozostałą część jabłek. Kaczkę należy oblewać od czasu do czasu tłuszczem by nie wyschła. Po 2 godzinach należy naciąć kaczkę między nogami, aby pozbyć się stamtąd tłuszczu. Kaczkę piec 2.5 godziny, podawać z duszonymi jabłkami i odrobiną żurawiny bądź borówki.  

 

 

 width=

Zrazy z prawdziwkami 

0.5kg prawdziwków, 1kg polędwicy wołowej, 250ml kwaśnej śmietany, 750ml bulionu wolowego, 1kg ziemniaków, sol, pieprz, mąka pszenna

Mięso opłukać, pokroić i rozbić na kotlety, po czym doprawić z każdej strony pieprzem i solą. Smażyć na rozgrzanej patelni, z każdej strony po 1.5 min.  Do naczynia żaroodpornego włożyć pokrojone grzyby,  na nie ułożyć zrazy, ponownie ułożyć grzyby i zrazy. Całość zalać sosem ze zrazów i bulionem wołowym.
Włożyć  do rozgrzanego piekarnika, dusić 15 minut. Po minionym czasie przyprawić mięso solą i pieprzem oraz dodać plastry ziemniaków. Dusić razem około 20 minut, aby ziemniaki były miękkie. Przygotować śmietanę z mąką, doprawić solą i pieprzem, powoli dodawać do wywaru, mieszając, aby nie powstały grudki. Jeśli całość jest dobrze wymieszana, gotować 2-3 minuty na dużym ogniu.  

 

 width=

No Comments

Post a Comment