67993
post-template-default,single,single-post,postid-67993,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kotlety

Kotlety

Kotlety, chociaż stanowi stosunkowo nowy dział – to w kuchni polskiej jest „workiem bez dna”. Można czerpać z niego w nieskończoność i ułożyć setki jadłospisów. Prawie 300 lat temu w zasadzie nie istniał, w kuchni królowały pieczenie i mięsa gotowane. Ale, od kiedy zaczęto piec i smażyć małe porcje mięsa – powstało wiele nazw na takie ich przygotowanie, a wśród fachowców rozpoczęły się spory o to, co jest w kuchni kotletem a co nie.
Nazwa kotlet wywodzi się z francuskiego słowa cotelette, które pochodzi od słowa cote, które znaczy żebro. Zatem kotlet jest to rozbity płat mięsa z zachowaną przy nim kostką żebrową i jest zwykle panierowany. W kuchni pod ta nazwą wymienia się jednak zarówno potrawy z mięsa bitego, siekanego jak i mielonego, smażone, grillowanie lub duszone. Na kotlety najlepiej nadają się baranina, cielęcina, wieprzowina, wołowina i dziczyzna, choć tak naprawdę obecnie można je przygotować z każdego rodzaju mięsa. W kuchni polskiej prym wiedzie kotlet schabowy, który podawany jest prawie na każdej imprezie okolicznościowej, weselach i świętach. Równie popularne są kotlety mielone.

W kuchni wegetariańskiej kotlety to potrawy przygotowywane z mielonych ryb, ziemniaków, orzechów i warzyw. Przygotowywuje się je z warzyw ugotowanych lub upieczonych, a następnie zmielonych lub posiekanych. Aby zagęścić masę, dodaje się do nich jajka, masło lub beszamel. Można także stosować dodatek puree z kartofli, ugotowany i przetarty ryż, kaszę manną lub tarta bułkę. Są równie smaczne i pożywne, co kotlety przygotowywane z mięsa. Zatem udostępnię kilka przepisów bardzo popularnych w moim domu.

 

No Comments

Post a Comment