67975
post-template-default,single,single-post,postid-67975,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

KOMPOT

KOMPOT

Jest to napój z gotowanych owoców suszonych, bądź świeżych sezonowych. Najczęściej gotuje się kompoty z jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i truskawek. Dla lepszego smaku do kompotu dosypuje się cukier lub dodatkowo jeszcze inne przyprawy (np. cynamon, goździki). W okresie świąt Bożego Narodzenia przygotowuje się specjalny kompot z suszu, często z dodatkiem właśnie aromatycznych goździków lub cynamonu. 

Kompot posiada bardzo długą tradycję. W odległych czasach mówiono o nim jako o konserwie owocowej, czyli „kompucie”. Była to wyśmienita forma zagospodarowania różnorodnych owoców. W odległych czasach każda gospodyni domowa posiadała wiele słoi kompotów, gdyż tradycją było podawanie na zakończenie każdego obiadu  właśnie kompotu.

Kompoty są bardzo wartościowe, gdyż zawierają w sobie bogactwo różnorodnych witamin oraz soli i kwasów odżywczych. Przy rodzinnym obiedzie zastąpić go mogą jedynie świeże owoce. Są różne sposoby przygotowywania kompotów. Najlepszy kompot przygotowany jest od razu ze świeżych owoców. Jednak można kompoty przygotować także o wiele wcześniej i następnie przechowywać je w słoikach. Dzięki temu smakiem kompotu można rozkoszować się całym rokiem. Kiedyś także o wiele częściej suszyło się owoce (jabłka, gruszki, śliwki) ponieważ z nich otrzymuje się również wykwintny kompot nie tylko na wieczerzę wigilijną, ale także na co dzień. Natomiast w obecnych czasach o wiele prościej i szybciej jest sezonowe owoce zamrozić, a następnie z takich mrożonek dopiero gotować kompot. W taki sposób otrzymamy kompot o takim samym smaku jak przygotowany prosto że świeżych owoców. W dzisiejszych czasach można gotować o wiele bogatsze smakowo kompoty ze względu na łatwy dostęp do wielu egzotycznych owoców.

Przy przetworach owocowych na kompoty ważny jest dobór owoców. Najlepsze i  najsmaczniejsze są kompoty z owoców dojrzałych i  jędrnych. Wtedy przy gotowaniu nie będą się one rozpadały. Od tej zasady odbiega jedynie agrest i gruszki. One powinny być nie w pełni dojrzałe. Wyszukać należy takie odmiany, które mają zwarty miąższ, przez co nie podpływają tak silnie pod wierzch słoja. Jest to szczególnie ważne w jabłkach i truskawkach.

 

 

No Comments

Post a Comment