67858
post-template-default,single,single-post,postid-67858,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

knedle

Ten czeski specjał jest niezwykle popularny w polskiej kuchni śląskiej i wielkopolskiej. Ważną rzeczą jest czas gotowania knedli. Knedle wkładamy do osolonej bardzo gorącej wody (każdy knedel osobno) i gotujemy od 10 do 25 minut (w zależności od rodzaju) na maleńkim ogniu tak, aby tylko „mrugały”. Kiedy knedle „dochodzą”, woda nie może się gotować, bo knedle mogłyby się rozpaść. Jeśli woda z knedlami zaczyna wrzeć, na¬leży ją „ostudzić” dolewając kilka kropli zimnej wody. Przy gotowaniu knedli słodkich dobrze jest do wody dodać cukier wa¬niliowy, kawałek wanilii lub kieliszek rumu.

Ugotowane knedle wyjmujemy łyżką cedzakową, dokładnie osaczamy, układamy na ogrzanych talerzach lub ogrzanym półmisku i natychmiast podajemy na stół. Uwaga: dobrze jest, zanim ugotujemy wszystkie knedle najpierw ugotować jeden na próbę. Bardzo często zdarza się bowiem, że knedle rozpadają się w czasie gotowania. Przyczyny mogą być różne: za mało jajek, niedostateczna ilość mąki lub też za dużo płynu. Dzięki temu prostemu zabiegowi od razu przekonamy się, czy ciasto jest dobre. Jeśli jest za rzadkie, należy dodać mąki, jeśli zbyt twarde, należy je rozluźnić dodając przegotowanej wody, mleka lub wody przegotowanej.

Do knedli z mąki najlepiej używać mąki gruboziarnistej, która nasiąka wolniej, ale za to intensywniej. Knedle z ciasta suchego formuje się dłońmi posypanymi mąką, natomiast knedle z ciasta wilgotnego (z bułki lub mąki) formuje się zwilżonymi rękami. Należy pamiętać, że podczas gotowania knedle znacznie pęcznieją, dlatego należy je gotować w dużej ilości osolonej wody. Knedle można odgrzewać wkładając je na chwilę do wrzątku lub gdy się je pokroi odsmażyć na maśle.

No Comments

Post a Comment