67837
post-template-default,single,single-post,postid-67837,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kluski drożdżowe gotowane na parze 40 dkg mąki pszennej, 2 jaja, ¼ litra mleka, 2 płaskie łyżki cukru, 2 łyżki płynnego masła, 2 dkg drożdży,  sólW misce z mąką zrobić dołek i wlać ciepłe mleko, dodać drożdże oraz szczyptę soli, zagnieść, tak, aby rozczyn miała konsystencję śmietany. Żółtka utrzeć z cukrem. Po wyrośnięciu rozczynu, dodać utarte żółtka. Wyrabiać ciasto do momentu ukazania się pęcherzyków powietrza. Dodać stopione masło i dalej ugniatać. Jeśli ciasto jest za gęste, należy dodać odrobinę ciepłej wody. Ciasto pozostawić w cieple, aby wyrosło i zwiększyło swoją objętość dwukrotnie. Po wyrośnięciu, ciasto rozwałkować, na posypanym mąką stole bądź stolnicy, do grubości 2cm i wycinać szklanką krążki. Pozostawić na stole do podrośnięcia. W międzyczasie  garnek zalać wodą, przykryć kilkukrotnie złożoną gazą i umocować ją przy pomocy tasiemki. Wodę w garnku zagotować, umieścić wyrośnięte krążki i parzyć 5- 6 minut pod przykrywką. Gorące podawać polane sosem owocowym bądź jogurtem. Krążki można także nadziewać marmoladą, zlepiać brzegi i kształtować kulki. Pozostawić do wyrośnięcia i parzyć jak powyżej. Podanie również z sosem bądź jogurtem.

Kluski drożdżowe gotowane na parze

40 dkg mąki pszennej, 2 jaja, ¼ litra mleka, 2 płaskie łyżki cukru, 2 łyżki płynnego masła, 2 dkg drożdży,  sól

W misce z mąką zrobić dołek i wlać ciepłe mleko, dodać drożdże oraz szczyptę soli, zagnieść, tak, aby rozczyn miała konsystencję śmietany. Żółtka utrzeć z cukrem. Po wyrośnięciu rozczynu, dodać utarte żółtka. Wyrabiać ciasto do momentu ukazania się pęcherzyków powietrza. Dodać stopione masło i dalej ugniatać. Jeśli ciasto jest za gęste, należy dodać odrobinę ciepłej wody. Ciasto pozostawić w cieple, aby wyrosło i zwiększyło swoją objętość dwukrotnie. Po wyrośnięciu, ciasto rozwałkować, na posypanym mąką stole bądź stolnicy, do grubości 2cm i wycinać szklanką krążki. Pozostawić na stole do podrośnięcia. W międzyczasie  garnek zalać wodą, przykryć kilkukrotnie złożoną gazą i umocować ją przy pomocy tasiemki. Wodę w garnku zagotować, umieścić wyrośnięte krążki i parzyć 5- 6 minut pod przykrywką. Gorące podawać polane sosem owocowym bądź jogurtem.
Krążki można także nadziewać marmoladą, zlepiać brzegi i kształtować kulki. Pozostawić do wyrośnięcia i parzyć jak powyżej. Podanie również z sosem bądź jogurtem.

 width=

Kluski lane 

1 jajo, 3 dkg mąki pszennej, sól

Mąkę wymieszać z jajem na jednolitą masę tak, aby widoczne były pęcherzyki powietrza. Zagotować wodę z dodatkiem soli i wylewać na wodę ciasto. Gotujące się ciasto ostrożnie mieszać. Tak przygotowane kluski mogą stanowić dodatek do zup, jak również mogą być podane z sosem.

 width=

Kluski z makiem i bakaliami

Ciasto: 30- 35 dkg mąki pszennej, 1 jajo, sól, 3 dkg płynnego masła
Nadzienie: 25 dkg maku, miód, esencja waniliowa, bakalie

Przygotowanie maku:
Sparzyć mak wrzącą wodą i trzymać na ogniu pod przykryciem do momentu, aż da się go rozcierać palcami. Następnie dokładnie odcedzić go przez sito i bardzo drobno zmielić. Dodać bakalie, wymieszać. 

Przygotowanie ciasta:
Do mąki dodać jajo oraz ¾ szklanki wody, szczyptę soli. Zagnieść na twardo ciasto, rozwałkować do grubości 0.5cm, czekać do przeschnięcia.  Ciasto kroić na pasy o szerokości 4cm, następnie kroić drobno w poprzek i wrzucać na wrzącą, osoloną wodę Trzymać pod przykryciem do momentu wypłynięcia na wierzch. Czekać do zagotowania, przecedzić, wymieszać z masłem i makiem, dodać miód do smaku oraz esencję waniliową.

 width=

Kluski francuskie z wątróbką

1 szklanka mąki pszennej, 4 jaja, 3 łyżki masła, 4-5 łyżek bułki tartej, 1 łyżka śmietany, pieprz, sól, 20 dkg wątróbki drobiowej, natka pietruszki, 2 ząbki czosnku

Mąkę utrzeć z masłem i jajami, dodać bułkę tartą oraz śmietanę, doprawić solą i pieprzem. Całość wymieszać ze zmieloną bardo drobno wątróbką drobiową, do uzyskania masy. Na końcu dodać posiekana pietruszkę oraz drobno pokrojony czosnek. W garnku zagotować posoloną wodę, a formowane łyżką małe kluski kłaść na wrzącą wodę. Zagotować pod przykryciem, odcedzić. Tak przygotowane kluski podawać polane tłuszczem z dodatkiem bukietu sałatek.

 width=

Kluski szpinakowe zapiekane z sosem


0.5kg świeżego szpinaku, 250g mąki pszennej, 2 jaja, sól, pieprz, 2 cebule, 250g pieczarek, 1 łyżeczka masła, 150ml kwaśnej śmietany, 150g sera żółtego

Ciasto:
Szpinak umyć i ugotować w lekko osolonej wodzie. Po odsączeniu drobno posiekać i ostudzić. Następnie dodać do niego mąkę, jaja, łyżeczkę soli, 5 łyżek wody i wyrobić na gładką masę. Z masy wydzielić drobne kluseczki, wrzucić na wrzątek. Po wypłynięciu na wierzch, wyjąć łyżką cedzakową, odsączyć i układać w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym.
Sos:
Posiekane  drobno cebule oraz pieczarki dusić na patelni. Gdy warzywa osiągną miękkość dodać śmietanę, mieszając i doprawić do smaku.
Kluski polewamy sosem i posypujemy tarkowanym drobno serem, zapiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 200ο C.

 width=

No Comments

Post a Comment