67829
post-template-default,single,single-post,postid-67829,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kiszona kapusta z kopremposzatkowana kapusta, sól wymieszana ze świeżym koprem, dodatkowo jabłka lub żurawinaPrzygotowaną beczkę wyłożyć na spodzie niepotrzebnymi lisicami kapusty. Następnie wyłożyć na nie warstwę kapusty  zasypać solą  z koprem. Dodatkowo można także dodawać drobne jabłka lub żurawinę. Dzięki temu nasza kapusta nabierze niepowtarzalnego smaku. Gdy beczka będzie napełniona na wysokość ¼ łokcia należy ubijać kapustę do momentu puszczenia soku. Następnie układamy w taki sam sposób kolejne warstwy. Wierz beczki obkładamy znowu liśćmi kapusty i przykrywamy deską i dociskamy kamieniem. Kiedy kapusta zacznie fermentować, należy przepić ją w kilku miejscach drewnianym kijem. Wtedy jej gorycz wyjdzie na wierz, zbiera się wtedy też pianę, a powietrznię zakrywa płótnem i dociska w taki sam sposób jak wcześniej. Co tydzień należy wymieniać płótno na świeże. Kapusta jest gotowa po upłynięciu 3 tygodni. Należy ją cały czas trzymać w chłodnej piwnicy.

Kiszona kapusta z koprem

poszatkowana kapusta, sól wymieszana ze świeżym koprem, dodatkowo jabłka lub żurawina

Przygotowaną beczkę wyłożyć na spodzie niepotrzebnymi lisicami kapusty. Następnie wyłożyć na nie warstwę kapusty  zasypać solą  z koprem. Dodatkowo można także dodawać drobne jabłka lub żurawinę. Dzięki temu nasza kapusta nabierze niepowtarzalnego smaku. Gdy beczka będzie napełniona na wysokość ¼ łokcia należy ubijać kapustę do momentu puszczenia soku. Następnie układamy w taki sam sposób kolejne warstwy. Wierz beczki obkładamy znowu liśćmi kapusty i przykrywamy deską i dociskamy kamieniem.
Kiedy kapusta zacznie fermentować, należy przepić ją w kilku miejscach drewnianym kijem. Wtedy jej gorycz wyjdzie na wierz, zbiera się wtedy też pianę, a powietrznię zakrywa płótnem i dociska w taki sam sposób jak wcześniej.
Co tydzień należy wymieniać płótno na świeże. Kapusta jest gotowa po upłynięciu 3 tygodni. Należy ją cały czas trzymać w chłodnej piwnicy.

 width=
Kapusta kiszona po węgiersku 35 min (kuchnia z szybkowaru)

60 dag kiszonej kapusty, 4 duże cebule, 1 szklanka śmietany, 1 łyżka mąki, po kilka sztuk: listków laurowych, goździków, ziaren jałowca, koncentrat pomidorowy, papryka mielona, sól i cukier do smaku

Kapustę należy wypłukać jeśli jest zbyt kwaśna, a następnie włożyć ją do szybkowaru wraz z pozostałymi składnikami oprócz śmietany, maki i papryki. Następnie zamykamy szybkowar i gotujemy 35 min od momentu przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Po upływie tego czasu szybkowar należy otworzyć i dodać śmietanę wymieszaną z mąka i przyprawami, a następnie zagotować. Tak przygotowaną kapustę można podawać do kartofli, klusek kartoflanych, knedli lub mięs suszonych.

 width=
Kapusta kiszona z baraniną (kuchnia chińska)

0.25 dag baraniny, 0,25 dag kiszonej kapusty, 1,5 dag przezroczystego makaronu, 3,5 łyżeczki sosu sojowego, 1 łyżka czystej wódki, 1 łyżka oleju sezamowego, przyprawy: sól, Vegeta, pieprz, imbir w proszku lub świeży – drobno posiekany, posiekana natka pietruszki i odrobina posiekanej cebuli

Makaron należy zaparzyć przez 15 min a następnie po odcedzeniu pokroić go na kawałki około 10 centymetrowe.  Kapustę drobno siekamy. Mięso kroimy na cienkie plastry. W dalszej kolejności przekładamy je do miski i łączymy z podanymi przyprawami wraz z cebulą, wódką i sosem sezamowym. Po wymieszaniu odstawiamy na około 6 minut.  Czynność powtórzyć jeszcze 3 razy. Wlać olej sezamowy i również wymieszać. W płaskim garnku zagotować 3 szklanki wody, dalej wrzucić kapustę i gotować przez 5 min. Następnie dodać mięso i makaron i razem dusić prze około 15 -20 min. Przed podaniem posypać zieloną pietruszką.
Potrawa świetnie smakuje  podana ze świeżym pieczywem lub bułkami na parze. Porcja dla 4 osób.

 width=
Kapusta kiszona z jabłkami 35 min (z szybkowaru)

60 dag kiszonej kapusty, 60 dag jabłek (polecana antonówka), 15 dag boczku nie wędzonego, 1 cebula, 1 ziemniak, liść laurowy, majeranek, pieprz i sól

Boczek kroimy na drobne kawałki. Cebulę drobno siekamy. Następnie jabłka wraz z ziemniakiem ścieramy na tarce. Wszystkie składniki wraz z kiszoną kapustą przełożyć do szybkowaru z dodatkiem odrobiny wody i ogrzewać przez około 35 min aż do przekroczenia progu ciśnienia wewnętrznego. Danie jest już gotowe, w sam raz świetne do podania z danym mięsem lub kaszanką itp.

 width=
Kiszona kapusta z kurkami (na 1 osobę)

20 dag kiszonej kapusty, 10 dag kurek, 1 mały pomidor, mała cebula, pół łyżeczki cukru trzcinowego, sól i pieprz oraz odrobina  oliwa

Rozgrzewamy tłuszcz na patelni, a dalej wrzucamy do zarumienienia cebulkę. Następnie dokładamy do niej kurki i prze chwilę razem smażymy. Dodajemy także na patelnię pokrojonego pomidora. W dalszej kolejności dodajemy kiszona kapustę, mieszamy  wszystko i dusimy razem pod przykryciem jeszcze przez 10 minut. Na sam koniec duszenia odkrywamy pokrywkę, aby całość się lekko zarumieniła.
Potrawka świetna jako dodatek do obiadu lub jako samodzielne danie.

 width=

No Comments

Post a Comment