67822
post-template-default,single,single-post,postid-67822,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kawior

Chociaż uchodzi za afrodyzjak i nazywany jest czarnym złotem, pierwsze zetknięcie z kawiorem może  okazać się być co najmniej zaskoczeniem.  Podobno potrzeba czasu, aby pokochać ten przysmak. Kawior to solona ikra ryb.  Czarny pochodzi z  jesiotrowatych, czerwony z łososiowatych, a norweski z dorszowatych.

Tajemnicę jego otrzymywania najwcześniej, bo już w XII wieku odkryli rosyjscy rybacy, którzy go jedli podczas czyszczenia ryb. Początkowo raczyli się nim ludzie wywodzący się  z niższej warstwy społecznej – przed sklepami rybnymi stały beczki wypełnione kawiorem, z których każdy mógł nabierać dowolną ilość za symboliczną opłatę. Z czasem kawior trafił na stoły możnych. Jego wyjątkowy smak i docenili rosyjscy carowie, tak że już na początku XVIII wieku produkcja kawioru stała się  monopolem państwowym, a kawior symbolem Rosji.   Przez ostatnie kilkadziesiąt lat głównym źródłem kawioru  były jesiotry z Morza Kaspijskiego.  Obecnie najwięcej kawioru produkują Stany Zjednoczone.

Kawior najlepiej smakuje schłodzony. Podaje się go z tostami, masłem, blinami i jajkami. Na pieczywo kawior się nakłada, a nie rozsmarowuje. Do kawioru czarnego najlepszym dodatkiem jest szampan, a do czerwonego lekkie, białe albo musujące wytrawne wino.

No Comments

Post a Comment