67757
post-template-default,single,single-post,postid-67757,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kotlety z kaszy jęczmiennej i mięsa:¾ szklanki kaszy jęczmiennej, 20 dag gotowanej wieprzowiny, marchew, pietruszka, cebula, jajko, 2-3 łyżki oliwy, ½ pęczka natki pietruszki, 3 łyżki bułki tartej, sól, pieprzKasze ugotować na sypko. Marchew i pietruszkę umyć, obrać i ugotować. Mięso, warzywa i kaszę zemleć. Obraną cebulę posiekać i zeszklić na oliwie (łyżka). Wszystkie składniki połączyć, dodać posiekaną natkę pietruszki i jajko, wyrobić z tego masę, doprawić solą i pieprzem. Z powstałej masy forujemy kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na gorącej pozostałej oliwie. Najlepiej smakują z duszonymi pieczarkami.

Kotlety z kaszy jęczmiennej i mięsa:
¾ szklanki kaszy jęczmiennej, 20 dag gotowanej wieprzowiny, marchew, pietruszka, cebula, jajko, 2-3 łyżki oliwy, ½ pęczka natki pietruszki, 3 łyżki bułki tartej, sól, pieprz

Kasze ugotować na sypko. Marchew i pietruszkę umyć, obrać i ugotować. Mięso, warzywa i kaszę zemleć. Obraną cebulę posiekać i zeszklić na oliwie (łyżka). Wszystkie składniki połączyć, dodać posiekaną natkę pietruszki i jajko, wyrobić z tego masę, doprawić solą i pieprzem. Z powstałej masy forujemy kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na gorącej pozostałej oliwie. Najlepiej smakują z duszonymi pieczarkami.

 width=
Krupnik z kaszy jęczmiennej:
1 ½ litra wywaru mięsno-warzywnego, ¾ szklanki kaszy jęczmiennej, 40 dag ziemniaków, włoszczyzna, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, sól

Ugotowany wywar przecedzamy. Włoszczyznę i mięso kroimy w paski. Kaszę opłukujemy w zimnej wodzie, dodajemy do gorącego wywaru i gotujemy ok. 20 min, od czasu do czasu mieszając. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę, dodajemy do zupy, gotujemy do miękkości a następnie dokładamy pokrojoną włoszczyznę i mięso oraz obrane ząbki czosnku. Zupę doprawiamy do smaku solą, gotujemy całość przez 5 min, na koniec ostawiamy wszystko z ognia i posypujemy natką pietruszki.

 width=
Kasza jęczmienna z grzybami:

300 g jęczmiennej kaszy, 2 ½ szklanki lekkiego bulionu, 3 łyżki masła. 800 g grzybów, 1 cebula, pół szklanki śmietany, jajko, 2 łyżki tartego żółtego sera, sól, pieprz, łyżka masła, łyżka bułki tartej

Umytą kasza odcedzamy na sicie. Zagotowujemy bulion z dodatkiem łyżki masła, soli, pieprzu, wrzucamy kaszę. Całość mieszamy i gotujemy na niewielkim ogniu. Drobną posiekaną cebulę szklimy na maśle, dodajemy pokrojone w paseczki grzyby, chwilę wszystko smażymy od czasu do czasu mieszając. Po chwili lekko wszystko skrapiamy wodą i dusimy pod przykryciem doprawiając całość solą i pieprzem. Żaroodporne naczynie smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą, wkładamy tam połowę kaszy, przykrywamy cebulą z grzybami a następnie dokładamy pozostała kaszę. Śmietanę dokładnie rozbijamy z jajkiem, solą i pieprzem. Zalewamy tym kaszę, posypujemy startym serem, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy przez kilka minut.

 width=
Kasza jęczmienna po kapitańsku:
20 dag kaszy jęczmiennej, 400 ml wody, 3 dag tłuszczu, 15 dag boczku wędzonego, 10 dag cebuli, 5 dag koncentratu pomidorowego, 5 dag żółtego sera, tłuszcz, bułka tarta, sól, pieprz.

Gotujemy kasze na sypko. Cebulę obieramy, opłukujemy i drobno kroimy. Boczek skrojony w kostkę lekko topimy, dodajemy cebulę, podsmażamy i mieszamy z koncentratem pomidorowym wszystko chwilę dusimy, łączymy z kaszą i doprawiamy do smaku. Przekładamy to do naczynia żaroodpornego wysmarowanego tłuszczem i posypanego bułką tartą. Wyrównujemy powierzchnię, posypujemy startym serem i pieczemy w piekarniku przez ok. 30 min.

 width=
Kasza jęczmienna po Dominikańsku:
20 dag kaszy jęczmiennej, 400 ml wody, 3 dag tłuszczu, 20 dag kury pieczonej, 15 dag pieczarek, 10 dag suszonych śliwek, tłuszcz, 5 dag żółtego sera, tłuszcz i bułka tarta, sól, pieprz, sok z cytryny do smaku.

Gotujemy kaszę na sypko. Pieczarki oczyszczamy, opłukujemy, kroimy w plasterki i smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu. Śliwki myjemy, moczymy, gotujemy i przecieramy. Mięso z kury kroimy w drobne kawałki, mieszamy ze śliwkami i doprawiamy do smaku. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem, posypujemy bułką tartą i układamy warstwowo: kasza, pieczarki, kasza, mięso z kury i kasza. Całość posypujemy startym serem i zapiekamy.

 width=
Kasza jęczmienna po staropolsku:
20 dag kaszy jęczmiennej, 400 ml wody, 3 dag tłuszczu, 20 dag fasoli perłowej, 10 dag cebuli, 10 dag kiełbasy, 4 dag koncentratu pomidorowego,. 150 ml gęstej śmietany, tłuszcz i bułka tarta do naczynia żaroodpornego, sól, pieprz, majeranek, przyprawa do zup do smaku.

Gotujemy kasze na sypko. Przebieramy fasolę, opłukujemy zimną wodą i gotujemy. Po zagotowaniu pozostawiamy na 2 godziny do przestygnięcia. Następnie gotujemy znowu w tej samej wodzie. Obieramy cebulę, opłukujemy i kroimy w kostkę. Cebulę smażymy na jasnozłoty kolor i dodajemy cebulę, koncentrat pomidorowy oraz pokrojoną w paseczki kiełbasę. Całość doprawiamy do smaku. Do wysmarowanego tłuszczem i posypanego bułką tartą naczynia wkładamy doprawioną kaszę, przekładamy przygotowaną fasolę, wyrównujemy powierzchnię. Całość polewamy śmietana i zapiekamy ok. 30 min.

 width=

No Comments

Post a Comment