67782
post-template-default,single,single-post,postid-67782,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

karp smażony

Karp należy do ryb typowo słodkowodnych. Ryby te cechują się tłustym, ościstym, białym lub lekko żółtawym, soczystym, delikatnym, niestety dość ciężkostrawnym mięsem. Nadają się do gotowania, przyrządzania galaret, smażenia, duszenia, faszerowania.
Ryby z rodziny karpiowatych mają często błotnisty smak i aby się go pozbyć, należy po sprawieniu moczyć je przez 3-4 godziny w mocno osolonej zimnej wodzie, po czym opłukać i wysuszyć, czy też po filetowaniu natrzeć solą i wstawić na 1-2 godziny do lodówki. Przed smażeniem czy gotowaniem powinno się lekko naciąć skórę ryby, gdyż pod wpływem temperatury kurczy się ona i powoduje zniekształcanie porcji mięsa. Ryby karpiowate podczas gotowania nie zżółkną, gdy do wywaru doda się dużo cebuli i pietruszki. Delikatnego smaku doda im gotowanie w jasnym piwie.
    Karp jest rybą podawaną tradycyjnie na wigilię. Najsmaczniejsze są młode karpie mleczaki. Można je przygotowywać na różne sposoby, ale tradycyjnie podaje się je smażone, po żydowsku lub w szarym sosie.

No Comments

Post a Comment