67750
post-template-default,single,single-post,postid-67750,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kaczka nadziewana

Kaczka nie ma aż tak wykwintnego mięsa jak indyk, ani też delikatnego jak kurczęta czy pulardy, jednak smakosze uważają, że jest ona najlepszym drobiem na jesień.
Najsmaczniejsze są kaczki 8-10 tygodniowe, ważące 2-3 kg. Mięso wtedy jest ciemne, kruche, lecz ciężkostrawne. 100 g kaczego mięsa to 240 kcal.

Kacze mięso to świetne źródło białka, żelaza, fosforu, potasu oraz witamin z grupy B. Zawiera jednak więcej tłuszczu nić mięso kurczaka i jest bardziej kaloryczne. Kaczki można piec, gotować, smażyć, dusić. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich przypraw oraz dodatków, podkreślających smak i wydobywających aromat mięsa. Do znakomitych dań należy kaczka w galarecie i galantyna z kaczki. Wspaniały jest też zapach kaczki pieczonej z jabłkami lub pomarańczami. Można je piec także z brzoskwiniami, ananasem, pigwą, czereśniami i wieloma innymi owocami; nadziewać makaronem lub grzybami; podawać glazurowaną w miodzie czy duszoną w potrawce, albo po krakowsku z grzybami i kaszą perłową, w sosach kaparowym, pomidorowym lub cebulowym. Ponieważ na skrzydłach prawie nie ma mięsa, jeśli kaczkę przeznaczamy do pieczenia, należy je odciąć, a oczyszczoną kaczkę natrzeć solą. Kaczki tłuste należy obficie podczas pieczenia polewać wodą, aby po jej wyparowaniu upiekły się we własnym tłuszcz.

No Comments

Post a Comment