67871
post-template-default,single,single-post,postid-67871,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Golonka zapiekana w chlebieUgotowana golonka bez kości, 2 jajko, 30 dag mąki, 3 ziemniaki ugotowane w mundurkach, zaczyn z łyżeczki drożdży rozrobiony w 0,2 l mleka, 3 łyżki oleju, sól.Zagniatamy 30 dag mąki z 1 jajkiem, dodajemy 3 rozgniecione ziemnia­kami, ugotowane uprzednio w mundurkach. Po czym dokładamy zaczyn z łyżeczki drożdży rozrobionych w 0,21 mleka oraz 3 łyżki stołowe oleju, po czym solimy. Gdy ciasto wyrośnie, rozwałkowujemy je na placek. Następnie układamy na cieście ugotowaną golonkę bez kości, zawijamy ją ciastem. Smarujemy cisto rozmieszanym widelcem jajkiem i wkładamy do rozgrzanego do 220 °C piekarnika. Po kwadransie zmniejszamy temperaturę do 180 °C i pieczemy cisto na złoto-brązowy kolor.

 width=

Golonka zapiekana w chlebie

Ugotowana golonka bez kości, 2 jajko, 30 dag mąki, 3 ziemniaki ugotowane w mundurkach, zaczyn z łyżeczki drożdży rozrobiony w 0,2 l mleka, 3 łyżki oleju, sól.

Zagniatamy 30 dag mąki z 1 jajkiem, dodajemy 3 rozgniecione ziemnia­kami, ugotowane uprzednio w mundurkach. Po czym dokładamy zaczyn z łyżeczki drożdży rozrobionych w 0,21 mleka oraz 3 łyżki stołowe oleju, po czym solimy. Gdy ciasto wyrośnie, rozwałkowujemy je na placek. Następnie układamy na cieście ugotowaną golonkę bez kości, zawijamy ją ciastem. Smarujemy cisto rozmieszanym widelcem jajkiem i wkładamy do rozgrzanego do 220 °C piekarnika. Po kwadransie zmniejszamy temperaturę do 180 °C i pieczemy cisto na złoto-brązowy kolor.


 width=

Golonka w śliwkowym sosie

2 pokaźne golonki, 1,5 łyżki miodu, 1 szklanka wytrawnego czerwonego wina, szczypta  mielonego cynamonu, 1 szklanka octu winnego, 1 łyżka masła, 3 listki laurowe, ½ łyżeczki pieprzu, sól, 2 łyżki jagód jałowca, 200 g suszonych śliwek.

Opalone i umyte golonki ułożyć w rondlu, zalać 4 szklankami wody i szklanką octu, dodać korzenie i gotować ok. 1,5 godziny. Umyte śliwki zalać niewielką ilością wody, ugotować, zmiksować, przetrzeć przez sito. Miękkie golonki wyjąć z wywaru, usunąć kości, mięso podzielić na porcje, ułożyć w żaroodpornym półmisku. W rondelku lekko zrumienić tartą bułkę, dodać masło, miód, cynamon, przetarte śliwki i wino, wymie­szać, podgrzać. Przygotowanym sosem polać mięso, wstawić do nagrzane­go piekarnika na kilka minut.


 width=

Golonka (na 6 porcji)

½ l wody, 7 ziaren czarnego pieprzu ,1 listek laurowy, sól, 2 golonki tylne (około 1,3 kg), 1 duża cebula, 100 g bulwy selera, 1 duża marchewka, 1 por 3 łyżki octu z białego wina, ½  korzenia świeżego chrzanu

Zagotować wodę z ziarnami pieprzu, listkiem laurowym i so­lą. Włożyć golonki i na silnym ogniu szybko podgrzewać aż do punktu wrzenia. Przykręcić kuchenkę i gotować golonki pod przykryciem na śred­nim lub wolnym ogniu przez 1,5 godziny. Następnie obrać cebulę. Starannie oczyścić lub obrać seler i marchewkę. Pora oczyścić i umyć. Po 1,5 godziny włożyć do mięsa nie pokrojone warzywa. Wlać ocet, wywar zagotować i mięso z warzywami gotować je­szcze około 15 minut, aż wszyst­ko będzie miękkie. Ogrzać wazę.
Chrzan obrać, umyć i zetrzeć na tarce o małych otworach. Mięso w kawałkach oddzielić od kości i włożyć do wazy. Wyjąć z wywaru warzywa, po­kroić w plastry albo w kawałki i dodać do mięsa. Wrzącym wywarem polać mię­so i warzywa i posypać chrza­nem.


 width=

Golonka peklowana

4 niewielkie golonki, 3 listki laurowe, włoszczyzna, 3 goździki, po 3 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego, 3 ząbki czosnku, listek laurowy, łyżka soli, cebula, łyżeczka saletry, goździki, po łyżeczce mielonej kolendry, pieprzu i ziela angielskiego.

Siekany czosnek rozetrzeć z solą, saletrą i korzeniami. Tak przygotowaną pastę podzielić na 2 części. Z umytych golonek wyjąć kości, mięso posmarować połową przygotowanej pasty, dokładnie wetrzeć, ułożyć ciasno w kamien­nym garnku, przykryć, obciążyć, wstawić na 2 dni do lodówki. Pozostałą pastę zagotować z 2 szklankami wody, przestudzić, zalać golonki, wy­nieść na 8-10 dni w chłodne miejsce, co 2—3 dni przekręcać mięso, aby się równo zapeklowało. Po wyjęciu z zalewy mięso dokładnie wymyć, osu­szyć. Każdą golonkę zwinąć, owiązać bawełnianą nitką, ułożyć w dużym rondlu, dodać korzenie, cebulę i włoszczyznę, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, a później gotować na niewielkim ogniu do miękkości. Mięk­kie golonki podawać z puree z grochu i chrzanem lub musztardą.


 width=

Golonka z imbirem

2 spore golonki, sól, pieprz, włoszczyzna, 2 łyżki soku z cytryny, 30 g suszonych grzybów,  kieliszek koniaku, 2 łyżki sosu sojowego, łyżeczka mielonego imbiru,   

Oczyszczone i umyte golonki ponakłuwać widelcem, natrzeć solą, pieprzem, skropić sokiem z cytryny, następnie ciasno ułożyć w rondlu, przy­kryć, zostawić na noc w lodówce. Umyte grzyby zalać niewielką ilością wody, zostawić na noc. Do dużego garnka włożyć golonki, zalać wodą, do­prowadzić do wrzenia i gotować ok. 40 minut, po czym dodać włoszczy­znę, wlać namoczone grzyby i gotować na małym ogniu około 1 godziny. Miękkie golonki wyjąć, oddzielić mięso od kości, pokroić na porcje. Po­rcje mięsa ułożyć w brytfannie, posypać imbirem, skropić sosem sojowym. Wywar przecedzić, grzyby pokroić w paseczki, dodać do mięsa, zalać nie­wielką ilością wywaru i dusić na małym ogniu ok. 20-30 minut, pod ko­niec duszenia polać koniakiem. Podawać z ryżem i zieloną sałatą.

No Comments

Post a Comment