68264
post-template-default,single,single-post,postid-68264,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ciasto drożdżowe z bakaliamiSkładnik:250 m1 mleka, 500g mąki, 50 ml cieplej wody, 25 g świeżych drożdży, 30 g cukru, 1 mała cytryna, 50 g masła, szczypta soli, 1 jajko o temperaturze pokojowej, 100g różnych bakalii: rodzynki, orzechy, pestki słonecznika lub dyni, morele lub śliwki suszone, tłuszcz do wysmarowania blachy.Zaczynamy od przygotowania zaczyny drożdżowego. Do porcelanowej lub metalowej miseczki (tylko nie plastikowej) wlewamy ciepła wodę, wrzucamy rozdrobnione drożdże, trochę cukru odrobiną mąki. Delikatnie rozcieramy uzyskaną masę, po czym przykrywamy ten zaczyn czystą ścierką i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 15 minut, aż zacznie rosnąć. W tym czasie do dużej metalowej miski przesiewamy mąkę i na środku kopca z mąki robimy wgłębienie. Myjemy cytrynę, wycieramy do su­cha i ścieramy połowy skórki. Mleko podgrzewamy, a gdy będzie już ciepłe rozpuszczamy w nim masło. Gdy dwukrotnie zwiększy swoją objętość wlewamy go do mąki. Dodajemy ostudzone mleko z ma­słem, resztę cukru, sól, skórką z cytryny, jajko i bakalie. Masę wyrabiamy mikserem ok. 5 minut. Może to trwać trochę dłużej, ale gdy zaczną się tworzyć pęcherzyki i ciasto będzie odstawać od krawędzi miski wówczas kończymy wyrabianie i ciasto zostawiamy pod przykryciem na ok. 35 minut do wyrośnięcia, aż pod­woi swoją objętość. W między czasie smarujemy tłuszczem formę, podsypujemy mąką i wkładamy do niej ciasto. Ciasto w formie zosta­wiamy jeszcze raz do wyrośnięcia (pod przykry­ciem) na 5 minut. Wstawiamy ciasto do zimnego piekarnika w zależności od wysokości ciasta na średni lub dolny poziom i pieczemy w 180oC około godziny.

 width=

Ciasto drożdżowe z bakaliami

Składnik:
250 m1 mleka, 500g mąki, 50 ml cieplej wody, 25 g świeżych drożdży, 30 g cukru, 1 mała cytryna, 50 g masła, szczypta soli, 1 jajko o temperaturze pokojowej, 100g różnych bakalii: rodzynki, orzechy, pestki słonecznika lub dyni, morele lub śliwki suszone, tłuszcz do wysmarowania blachy.

Zaczynamy od przygotowania zaczyny drożdżowego. Do porcelanowej lub metalowej miseczki (tylko nie plastikowej) wlewamy ciepła wodę, wrzucamy rozdrobnione drożdże, trochę cukru odrobiną mąki. Delikatnie rozcieramy uzyskaną masę, po czym przykrywamy ten zaczyn czystą ścierką i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 15 minut, aż zacznie rosnąć. W tym czasie do dużej metalowej miski przesiewamy mąkę i na środku kopca z mąki robimy wgłębienie. Myjemy cytrynę, wycieramy do su­cha i ścieramy połowy skórki. Mleko podgrzewamy, a gdy będzie już ciepłe rozpuszczamy w nim masło. Gdy dwukrotnie zwiększy swoją objętość wlewamy go do mąki. Dodajemy ostudzone mleko z ma­słem, resztę cukru, sól, skórką z cytryny, jajko i bakalie. Masę wyrabiamy mikserem ok. 5 minut. Może to trwać trochę dłużej, ale gdy zaczną się tworzyć pęcherzyki i ciasto będzie odstawać od krawędzi miski wówczas kończymy wyrabianie i ciasto zostawiamy pod przykryciem na ok. 35 minut do wyrośnięcia, aż pod­woi swoją objętość. W między czasie smarujemy tłuszczem formę, podsypujemy mąką i wkładamy do niej ciasto. Ciasto w formie zosta­wiamy jeszcze raz do wyrośnięcia (pod przykry­ciem) na 5 minut. Wstawiamy ciasto do zimnego piekarnika w zależności od wysokości ciasta na średni lub dolny poziom i pieczemy w 180oC około godziny.


 width=

Drożdżowe ciasto z masłem

Składniki:
600g szklanki mąki, pól łyżeczki soli, 200g masła, 25g drożdży, 4 jajka, szklanka mleka, pół szklanki cukru

Drożdże ucieramy z łyżeczką cukru, mieszamy z 2-3 łyżkami mąki i 3 łyżkami letniego mleka. Przygotowany zaczyn zostawiamy w ciepłym miejscu, aż zacznie rosnąć. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy cukier i przygotowane drożdże. Delikatnie drewniana łyżką mieszamy ciasto, po czym wbijamy jajka i bardzo dokładnie ręką wyrabiamy ciasto. W czasie mieszania ciasta wlewamy stopniowo roztopione masło, dodajemy sól i wyrabiamy ciasto kilkanaście minut, aż stanie się lśniące i gład­kie. Gdy ciasto nie będzie się już kleić do rąk, przykrywamy je ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy będzie bardzo elastyczne i duże wykładamy je do posmarowanej masłem formy i pieczemy przez ok. 1 godzinę w 180oC.


 width=

Babka drożdżowa

Składniki:
200 ml wody, 500 g mąki, 175 ml mleka, 1 kostka drożdży (około 40 g), 4 jajka o temperaturze pokojowej, 100 g miękkiego masła lub margaryny, 1 łyżeczka mielonej wanilii, szczypta soli, 2 pomarańcze, 1 cytryna, 100 g wymieszanych suszonych moreli i brzoskwiń, 100 g rodzynek, 100 g suszonych fig 100 g siekanych migdałów, 50 g masła, 100 g syropu z jabłek, 4 łyżki soku pomarańczowego, tłuszcz i mąka do formy.

Figi moczymy pod przykryciem w wodzie 5 godzin, po czym usuwamy twarde ogonki, a figi z wodą, w której się moczyły przecieramy na puree. Puree będzie stanowiło dla nas substancję słodzącą, bo do przygotowania babki nie używamy cukru. Nastawiamy zaczyn; do 6 łyżek podgrzanego mleka, dodajemy pokruszone drożdże, 1 łyżkę puree z fig i odrobinę mąki. Mieszamy wszystkie składniki i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie mąkę wsypujemy do miski i robimy na jej środku wgłębienie. Wyrośnięty zaczyn mieszamy z całą mąką, dodajemy resztę mleka, puree z fig, masło, wanilię, sól, 2 żółtka i 2 całe jajka. Wszystko wyrabiamy mikserem 5 minut, aż zaczną się tworzyć pęcherzyki i ciasto zacznie odstawać od krawędzi miski. Następnie zostawiamy ciasto pod przykryciem do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej (na około godzinę), aż prawie podwoi swoją objętość i pojawią się pęcherzyki gazu. W tym czasie zajmujemy się owocami i bakaliami. Pomarańcze i cytrynę myjemy i wycieramy do sucha. Skórkę z cytrusów cienko okrajamy i drobno kroimy. Morele i brzoskwinie drobno kroimy, mieszamy z rozdrobnioną skór­ką cytrusów, rodzynkami i migda­łami i zagniatamy do wyrośniętego ciasta. Do formy posmarowanej tłuszczem wkładamy ciasto i zostawiamy pod przykryciem na następnych 15 minut do wyrośnięcia. Ciasto pieczemy w tem­peraturze 180°C około 80 minut. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z pieca, zostawiamy jeszcze w foremce przez 10 minut i dopiero po tym czasie wykładamy na talerz. Przed podaniem wierzch ciasta smarujemy sosem powstałym z zmieszania stopionego masła, sy­ropu z jabłek i soku poma­rańczowego


 width=

Drożdżowy warkocz

Składniki:
Ciasto: 500g mąki,  25g drożdży, 30g cukru, szczypta soli, 1 mała cytryna 150 ml mleka, 2 jajka, mąka do foremki, tłuszcz do wysmarowania blachy, sos: 50 g masła, 2 łyżki młodu, 50 g siekanych migdałów

W dużej misce mieszamy ze sobą całą mąkę, rozdrobnione drożdże, cukier i sól. Następnie dodajemy do mąki jajka, skórkę z cytryny,  podgrzane mleko i stopione masło. Masę wyrabiamy rękoma, aż zaczną się tworzyć pęcherzyki gazu i ciasto będzie odstawać od rąk. Przykrywamy je i zostawiamy w temperaturze pokojowej do wy­rośnięcia na około godzinę (po­winno podwoić swoją objętość). Stolnicę posypujemy mąką, za­gniatamy na niej ciasto i dzielimy je na 3 części. Każdą z nich formułujemy w wa­łeczek długości 50 cm zakończo­ny szpicem z obu stron. 2 wałeczki kładziemy jeden na dru­gi na krzyż, by powstała litera X a trzeci – na wierzch i zaplatamy warkocz w obie strony, przy czym wałeczki lekko naciągamy. Ciasto prze­nosimy delikatnie obiema rękoma na blachę i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na następnych 15 minut. Po wyrośnięciu warkocz smarujemy stopionym masłem i pieczemy w tem­peraturze 180°C około 50 minut. Po 25 minutach pieczenia war­kocz jeszcze raz smarujemy odrobiną sto­pionego masła. Upieczony, jeszcze gorący warkocz smarujemy roztopionym ma­sła, wymieszanym z miodem i posypujemy migdałami.


 width=

Kluski z masłem i makiem

Składniki:
Ciasto: 300 g mąkę, 1/2 torebki suszonych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 250 ml mleka, 1 cytryna, 2 jajka o temperaturze pokojowej, sól, masło i mąka do ściereczki, sos: 2 łyżki masła, 50 g orzechów laskowych, 2 łyżki maku, 1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu, 2-3 łyżki białego lub brązowego cukru

W dużej  misce mieszamy mąkę z drożdżami i cukrem. Dodajemy następnie do nich podgrzane mleko, skórkę z cytryny, jajka i szczyptę soli. Ciasto wyrabiamy mikserem do momentu, aż zaczną się tworzyć pę­cherzyki gazy i ciasto będzie odstawać od brzegów miski, po czym zostawiamy je w spokoju do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na około 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie wygniatamy je jeszcze raz, by pozbyć się pęcherzyków gazu i zawijamy w mokrą, natłuszczoną ściereczkę. Zostawiamy tak przygotowane ciasto jeszcze na 15 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie ścierkę luźno zawiązujemy nad ciastem, a przez węzeł wkładamy łyżkę lub długi wałek, po to by łyżka mogła zatrzymać się na krawędzi garnka, a ciasto było zanurzone w wodzie. Zatem ciasto wkładamy do garnka z gorącą wodą i gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu około 45 minut. Na sos topimy masło, dorzucamy posiekane orzechy i prażymy je w stopionym maśle na średnim ogniu. Dodajemy mak, cynamon i cukier i zostawiamy na słabym ogniu na oko­ło 5 minut. Gotowe ciasto wyjmujemy z wody, odsączamy i kładziemy na talerzu. Zdejmujemy ściereczkę, a ciasto kroimy na porcje i przed podaniem polewamy je masłem z makiem i orzechami.

No Comments

Post a Comment