67781
post-template-default,single,single-post,postid-67781,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Chłodnik z maślankiSkładniki: 2 pomidory, 1 ogórek kiszony lub konserwowy, 1 łyżka posiekanego koperku, szczypiorku i zielonej pietruszki, 2 szklanki maślanki, 1-2 łyżki śmietany, sól, 1 płaska łyżeczka cukru, (1 ugotowany burak niezbyt duży lub l-2łyżeczki płynnego koncentratu z buraków ćwikłowych)Pomidory sparzamy wrzącą wodą, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Ogórek obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach lub kroimy w drobną kostkę. Zieleninę myjemy starannie, odsączamy i drobno kroimy Do maślanki dodajemy śmietanę, pomidory, ogórek, zielone przyprawy, szczyptę soli, cukier, całość dobrze wymieszamy i oziębiamy. Do chłodnika można również dodać ugotowany burak utarty na tarce o grubych oczkach lub koncentrat z buraków.

 width=

Chłodnik z maślanki

Składniki:
2 pomidory, 1 ogórek kiszony lub konserwowy, 1 łyżka posiekanego koperku, szczypiorku i zielonej pietruszki, 2 szklanki maślanki, 1-2 łyżki śmietany, sól, 1 płaska łyżeczka cukru, (1 ugotowany burak niezbyt duży lub l-2łyżeczki płynnego koncentratu z buraków ćwikłowych)

Pomidory sparzamy wrzącą wodą, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Ogórek obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach lub kroimy w drobną kostkę. Zieleninę myjemy starannie, odsączamy i drobno kroimy Do maślanki dodajemy śmietanę, pomidory, ogórek, zielone przyprawy, szczyptę soli, cukier, całość dobrze wymieszamy i oziębiamy. Do chłodnika można również dodać ugotowany burak utarty na tarce o grubych oczkach lub koncentrat z buraków.


 width=

Chłodnik wiśniowy korzenny

Składniki:
650 g wydrylowanych wiśni,    otarta skórka z cytryny i pomarańczy, szklanka przegotowanej wody,    szklanka śmietanki, szklanka białego wytrawnego wina, łyżka cukru pudru,
2 łyżki miodu,    łyżeczka soku z cytryny, pół łyżeczki mielonego cynamonu, po ćwierć łyżeczki mielonych goździków.

Przygotowanie: 15 min
Szklankę wiśni odkładamy, wstawić do lodówki. Pozostałe wiśnie wrzu­camy do rondla, dodajemy goździki, cynamon, otarte skórki z cytrusów, zalewamy gorącą wodą. Całość gotować na niewielkim ogniu 3-4 minuty, wlewamy wino, gotujemy 4-5 minut, zestawiamy z ognia, lekko przestudzamy, miksujemy. Śmie­tankę ubijamy z cukrem pudrem i sokiem z cytryny. Miksujemy z zupą przez 1-2 minuty. Mocno schładzamy w lodówce (3-4 godz.). Przed podaniem dekorujemy schłodzonymi wiśniami.


 width=

Chłodnik wiśniowo-malinowy

Składniki:
500 g wiśni, szczypta soli, 250 g malin, szklanka jogurtu, otarta skórka i sok z 1 pomarańczy, garść liści melisy 3 goździki, 3-4 łyżki miodu
   
Przygotowanie: 20-25 min
Obmyte wiśnie drylujemy. Zagotowujemy 4 szklanki wody z goździkami, szczyptą soli, otartą skórką i sokiem z pomarańczy. Dodajemy wi­śnie i gotujemy ok. 15 minut, dodajemy maliny i gotujemy jeszcze 3-4 minuty, przestudzamy, miksujemy z miodem, przecieramy przez sito, mieszamy z jogur­tem, na koniec całość schładzamy. Przed podaniem posypujemy usiekaną melisą.


 width=

Chłodnik z malin

Składniki:
6 szklanek malin, 4 szklanki śmietany, szklanka białego wytrawnego wina, biszkopty lub bezy 1-2 goździki, 200 g cukru,   

Przygotowanie: 20 min
Zagotowujemy wino z cukrem i goździkami, przecedzamy, ostudzamy. 5 szklanek malin miksujemy, przecieramy przez sito, mieszamy z winem i śmietaną, schładzamy (ok. 1-2 godz.). Przed podaniem wrzucamy do zupy po­zostałe maliny. Podawajmy z bezami lub biszkopcikami.


 width=

Chłodnik z wisien

Składniki:
2, 5 kg wisien, 30 dag cukru, 1,5 szklanki czerwonego wina, trochę cynamonu, 2-3 goździki. Do tego biszkopciki.

2, 5 kg dojrzałych wisien, obranych z ogonków, tłuczemy z pestkami, wsypujemy trochę cynamonu, parę utłuczonych goździków i przekładamy to wszystko na parę godzin do glinianego naczynia; po czym wyciskamy przez serwetę. Zaprawiamy 30 dag cukru, wlewamy 0,5 szklanki czerwonego wina, go­towanej i ostudzonej wody. Całość podajemy z biszkopcikami.

Rada:
Zamiast wina możemy wlać 0,75 l rzadkiej kwaśnej śmietany.

No Comments

Post a Comment