67788
post-template-default,single,single-post,postid-67788,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

bulion

 

Bulion jest jedną z zup, którą każdy z nas próbował w swoim życiu. Jest to zupa lubiana i bardzo łatwa do przyrządzenia. Do przyrządzenia bulionów wykorzystujemy różnego rodzaju mięsa, na których gotuje się nam zupa. Bulion mięsny jest najbardziej znanym rodzajem bulionu. Mięso z bulionu będzie wyjątkowo smaczne, delikatne i soczyste, jeśli pozwolimy mu przestygnąć w wywarze (ok. 30-40 mi­nut). Odrobina winiaku lub soku z cytryny dodana do gotowania mię­sa nada mu delikatniejszy smak. Ugotowane mięso z takiego wywaru jest wyjątkowo smaczne i zarówno bardzo zdrowe.

Najodpowiedniejszym mięsem na rosół wołowy jest krzyżowa (od ogo­na); do dobrego rosołu najlepiej użyć drobiowych podrobów i 7 róż­nych kawałków wołowego mięsa plus ogon. Powinny się w nim zna­leźć: krzyżowa, kawałek polędwicy, łata i kawałek pręgi, szpondru, rozbratla i antrykotu.
Bulion wołowy gotuje się bardzo wolno, 2-3 godziny, cielęcy 1-1,5 go­dziny. Cielęcinę przed włożeniem do wody należy sparzyć wrzątkiem. Niezwykle ważną czynnością podczas gotowania bulionu jest jego odszumowanie, a po ugotowaniu odtłuszczenie; tłuszcz, bowiem zawiera nie­najlepiej służący naszemu zdrowiu związek zwany puryną. Najłatwiej zdjąć tłuszcz z przestudzonego bulionu. Bulion drobiowy, będzie ostrzejszy i bardziej klarowny, jeśli rozpuścimy w nim kilka okruchów twardego żółtego sera; dodanie szczypty szafranu sprawi, że nabierze pikantnego smaku i intensywnego koloru. Piękny zło­ty kolor uzyska też dzięki dodaniu zrumienionej na blasze nie obranej ce­buli lub dodanie pod koniec gotowania umytych cebulowych łusek. Ciekawej nuty smakowej nada bulionowi drobiowemu dodanie pod koniec gotowania małej papryczki chili lub wyszorowanej skórki z cy­tryny, kilku liści zielonej szałwii albo garści igieł rozmarynu.

Bulion możemy również przygotować z ryb. Do przygotowania bulionów rybnych znakomicie nada­ją się głowy, ogony, a także wszelkie resztki ryb. Smak bulionu rybnego podnoszą dodane do gotowania listki lub nasiona kolendry, skórka cy­trynowa, ząbki czosnku, a także dodane pod koniec gotowania białe wytrawne wino.
Buliony z ryb podaje się z kawałkami ryb lub pokrojonymi w paseczki warzywami lub jako zupy czyste z pulpetami lub pasztecikami, albo zu­py kremy ze zmiksowanym mięsem ryb. Stanowią one także doskona­łą podstawę wielu zup, sosów, galaret.

No Comments

Post a Comment