67931
post-template-default,single,single-post,postid-67931,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Bliny kartoflane z bułką1 kg kartofli, 3 czerstwe kajzerki, 3 jajka, 200 ml mleka, 40 ml kwaśnej śmietany, 30 g drożdży, sól, tłuszcz do smażeniaBułki namoczyć w mleku. Kartofle obrać, opłukać, zetrzeć na drobnej tarce. Oddzielić żółtka od białek. Dobrze osaczone bułki rozetrzeć z żółtkami i śmie­taną, dodać odciśnięte kar­tofle, drożdże rozmieszane w mleku, posolić, na koniec połączyć z ubitą na sztywno pianą z białek. Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte cia­sto kłaść na gorący tłuszcz i smażyć bliny z obu stron.

 width=

Bliny kartoflane z bułką

1 kg kartofli, 3 czerstwe kajzerki, 3 jajka, 200 ml mleka, 40 ml kwaśnej śmietany, 30 g drożdży, sól, tłuszcz do smażenia

Bułki namoczyć w mleku. Kartofle obrać, opłukać, zetrzeć na drobnej tarce. Oddzielić żółtka od białek. Dobrze osaczone bułki rozetrzeć z żółtkami i śmie­taną, dodać odciśnięte kar­tofle, drożdże rozmieszane w mleku, posolić, na koniec połączyć z ubitą na sztywno pianą z białek. Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte cia­sto kłaść na gorący tłuszcz i smażyć bliny z obu stron.


 width=

Bliny ziemniaczane

1 kg ziemniaków, 40 g drożdży, 150  mąki, 2 cebule, 2 jajka, 1 łyżka masła, sól, pieprz, tłuszcz do smażenia

Obrane kartofle opłukać i zetrzeć na drobnej tarce, odcisnąć trochę płynu. Połączyć z roztartymi droż­dżami i połową mąki. Pozostawić w ciepłym miej­scu do wyrośnięcia. Cebule posiekać i przesmażyć na maśle. Do wyrośniętego ciasta kartoflanego dodać pozostałą mąkę, cebulę oraz jajka, przyprawić solą i pie­przem. Na patelni rozgrzać tłuszcz i kłaść łyżką bliny. Smażyć z obu stron.


 width=

Bliny pszenne

400 g mąki pszennej, 2 szklanki mleka, 1 łyżka masła, drożdży, 4 jajka, sól, olej do smażenia.

W połowie podgrzanego mleka rozmieszać połowę mąki, drożdże, posolić. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Oddzielić żółtka od białek. Do wyrośniętego rozczynu dodać pozostałą mąkę, mleko, stopione masło, żółtka i sól. Dokładnie wyrobić. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Z białek ubić sztywną pianę i ostrożnie wymieszać z ciastem. Na patelni rozgrzać olej i nalewać warstwę ciasta. Smażyć bliny z obu stron. Usmażone przechowywać w ciepłym piekarniku, aby nie ostygły.


 width=

Bliny polskie ze śmietaną

20 dag mąki pszennej, 20 dag mąki gryczanej, 2 dag drożdży, cukier, około ¾ 1 mleka, 2 jajka, 3 dag masła, sól; tłuszcz do smażenia, masło do polania, kwaśna śmietana.

Mąkę przesiać. Do mąki pszennej dodać drożdże, odrobinę cukru i szklankę letniego mleka. Postawić w ciepłym miejscu. Gdy rozczyn wyrośnie, wsypać mąkę gryczaną, dodać tyle mleka, aby ciasto było gęste jak śmietana. Dodać żółtka, stopione masło i sól. Ciasto wybijać drewnianą łyżką, dodać ubitą pianę z białek, lekko wymieszać i postawić w cieple, aby wyrosło. Gdy ciasto podrośnie, zamieszać, aby opadło, i znów pozwolić, aby rosło. Czynność tę powtarzać kilkakrotnie przez 2-3 godziny. Następnie małą patelnię smarować tłuszczem, nalewać ciasto na ½ cm grubości, smażyć szybko z obu stron. Usmażone bliny układać na półmisku ogrzanym w piekarniku (lub postawionym na garnku z gorącą wodą). Podawać gorące, polane stopionym masłem. Oddzielnie podać kwaśną śmietanę.

Do blinów można również podać pastę śledziową lub kawior.


 width=

Bliny z zsiadłego mleka

40 dag mąki pszennej, 3 dag drożdży, 2 łyżki cukru, około 250 ml słodkiego mleka, 2 jajka, sól, 500 ml zsiadłego mleka; tłuszcz do smażenia, gęsta śmietana lub masło do polania.

1Mąkę przesiać. Drożdże rozetrzeć z cukrem, połączyć z letnim, słodkim mlekiem. Postawić w ciepłym miejscu. Jajka umyć, zanurzyć we wrzątku, oddzielić żółtka od białek. Gdy rozczyn wyrośnie, wsypać mąkę, dodać żółtka, sól i, mieszając, stopniowo wlewać zsiadłe mleko. Na końcu dodać ubitą pianę z białek, lekko wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Małą patelnię smarować tłuszczem, nalewać ciasto na ½ cm grubości i smażyć szybko z obu stron. Podawać gorące, polane śmietaną lub stopionym masłem.

No Comments

Post a Comment