67910
post-template-default,single,single-post,postid-67910,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

bazylia

 

Bazylia to ziele o mocnym, charakterystycznym, pikantnym smaku oraz intensywnym zapachu. Świeże liście bazylii maja zapach podobny do goździków natomiast suszone przypominają w smaku curry. Można dodawać ją jako świeże zioło do urozmaicenia sałatek, sosów czy mięsnych farszów. Suszoną natomiast wykorzystuje się do mięs duszonych i mielonych. Hodować ją można we własnym domu. Lubi nasłonecznione miejsca wolne od wiatru i mrozu. Doskonale rośnie w doniczkach przez co możemy cieszyć się jej dostępnością i świeżością przez cały rok. Potrzebuje ona  spulchnionej ziemi i dostępu światła naturalnego lub sztucznego. W czasie lata można ja uprawiać w przydomowych ogródkach i gdy tylko potrzebujemy możemy sięgnąć po tą jakże aromatyczna przyprawę. Bazylia wykorzystywana jest głownie w kuchni włoskiej. Doskonale komponuje się z czosnkiem i rozmarynem. Dodawana jest do pizzy czy spaghetti. Nadaje charakterystyczny lekko kwaskowy smak daniom z warzyw np. z marchewką czy kabaczkiem. Jest również doskonałą przyprawą do zup, potraw z ryb i drobiu, sałatek czy twarogów. Jest ona uważana za klasyczną przyprawę do makaronu czy pomidorów. Gatunki bazylii pochodzą z Azji Południowej, Afryki oraz Ameryki Południowej.

Bazylia uważana jest również za roślinę o właściwościach leczniczych. Pomaga w zwalczaniu niestrawności, migrenowych bólów głowy, łagodzi wzdęcia, kolkę. W połączeniu z miodem łagodzi kaszel a gorący napar pomaga w walce z katarem i gorączką. Zimny napar stosuje się jako okłady w leczeniu chorób oczu. Uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, przeciwgrzybicznie czy relaksująco. Posiada właściwości uspokajające, podobnie jak melisa, łagodzi zmęczenie, stany nerwowe czy bezsenność. Świeżym liściom bazylii przypisuje się działanie kojące na ugryzienia owadów, zmniejszają one swędzenie. Należy pamiętać, że bazylia traci swoje walory smakowe podczas długiego gotowania dlatego należy dodać je do potrawy bezpośrednio przed podaniem lub na krótko poddać procesowi gotowania. Liście bazylii lepiej jest rwać niż kroić nożem aby nie usunąć z nich cennych walorów smakowych i zapachowych.

No Comments

Post a Comment