64461
post-template-default,single,single-post,postid-64461,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy

Zespół gilberta przejawia się nieznacznym zażółceniem oczu, a niekiedy także skóry, którego odcień zmienia się cyklicznie, w zależności od stanu bilirubiny we krwi. Wystarczy trzydniowa głodówka aby spowodować nasilanie się objawów żółtaczki.

Należyty poziom bilirubiny wynosi ok 1,1mg%. Rozwój choroby powoduje że przy braku niedoczynności wątroby, wzrasta ona do 5mg%.

Nasilenie dolegliwości żółtaczki wraz ze wzrostem zawartości bilirubiny, następuje wskutek dużego wysiłku fizycznego, głodowania, nadużyciu alkoholu, wysokiej gorączki, wskutek zakaźnych chorób a także pozostałości po zabiegowych.

Zespół gilberta należy do tej grupy charakterystycznych chorób, na których lekarstwa po prostu nie ma. Jedyne co można wskórać by nie wywołać jej objawów, to spełnianie wymogów lekarskich. Specjaliści przykazują zażywanie regularne posiłków, unikanie wysiłku bądź stresu. Dwa razy w roku chory zobowiązany jest do wykonania badań kontrolnych na poziomu bilirubiny we krwi. Zespół gilberta jest przypadłością kosmetyczną z którą można funkcjonować, jak każdy zdrowy człowiek. Nie można się nią zarazić od drugiej osoby, czy występować wraz z innymi schorzeniami. Chory może uczestniczyć w sporcie jedynie rekreacyjnie.

Stosowanie nadmiernej ilości leków, w szczególności przez dłuższy okres czasu, może spowodować zaburzenie pracy wątroby, podobnie jak przy rozwoju żółtaczki. Takie przypadki wymagają środki ostrożności, nieróżniących się niczym od tych ogólnie stosowanych.

 

 

No Comments

Post a Comment