64193
post-template-default,single,single-post,postid-64193,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny powstawania zgorzela

Przyczyny powstawania zgorzela

 

Zgorzel gazowa następuje w wyniku zakażenia bakterią Clostridium perfringens. Wytwarza ona substancje toksyczne, m.in. odpowiedzialne za uszkodzenie płytek krwi, rozpad krwinek czerwonych i uszkodzenie mikrokrążenia.

Przeważnie zakażeniom ulegają głębokie rany zanieczyszczone glebą lub nawozem, przeważnie równocześnie zachodzi zakażenie bakteriami wytwarzającymi ropę. Jednak nie znaczy to, że zwykła rana nie może być powodem zgorzeli. Należy pamiętać, że każde nieleczone skaleczenie w szczególności gdy nie nastąpi odbudowa tkanki i dopływ krwi, może dać początek zgorzeli.

Inną przyczyną powstania zgorzeli może być zmniejszenie dopływu krwi do tkanki np. obumierania tętnić wskutek miażdżycy lub odkładania się cholesterolu.

 

Diagnostyka

Potwierdzeniem choroby jest wyhodowanie bakterii powodujących zgorzel gazową z pobranego materiał€ do badań np. ropy, fragmentu chorej tkanki.

Samo wstępne rozpoznanie zachodzi na podstawie objawów.

 

Leczenie

Celem leczenie jest zahamowanie martwicy oraz zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego.

W przypadku rozwinięcia się zgorzeli, usuwa się martwe tkanki i za pomocą antybiotyku powstrzymuje rozprzestrzenianie choroby na zdrowe tkanki. Istniej także możliwość leczenia w komorach barycznych.

 

Aby uniknąć zakażenia należy:

  •     w sytuacji powstania głębokich ran niezwłocznie skonsultować się z lekarzem,
  •     unikać kontaktu otwartej rany z zanieczyszczeniami
  •     w przypadku jakichkolwiek ran otwartych (skaleczenie, otarcie) dokładnie je oczyścić i założyć jałowy opatrunek
  •     zapobiegać powstaniu miażdżycy, czyli stosować odpowiednią dietę, zaprzestać palenia tytoniu, zachować aktywność fizyczną

 

No Comments

Post a Comment