63451
post-template-default,single,single-post,postid-63451,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

zgorzej zęba

Zęby wypełnia tzw. miazga. Jest to tkanka silnie unerwiona i unaczyniona łącząca się z przyzębiem. Jest ona narażona na zapalenie, które nazywane jest zgorzelą zęba.

Zgorzel zęba jest to rozkład miazgi zębowej na skutek zakażenia bakteriami gnilnymi (popularnie zwanymi beztlenowcami). Zapaleniu ulega wtedy nie tylko miazga (lub jej część), ale także tkanki okołowierzchołkowe. Za sprawą dużego zainfekowania, miazga zębowa przeważnie obumiera, natomiast bakterie przenikają do środka zęba, zazwyczaj przez ubytek próchnicowy, wywołując dużą bolesność. Zgorzel może powstać zarówno przy zamkniętej, jak i otwartej komorze zęba. W tym pierwszym przypadku pacjent szczególnie odczuwa rwący ból.

Wśród przyczyn zgorzeli wymienia się przede wszystkim niedostateczną higienę jamy ustnej, która w konsekwencji doprowadza do powstania zmian próchnicowych. Do pojawienia się zgorzeli zębowej przyczynić się może również niezabezpieczony uraz czy też nieleczony stan chorobowy.

Zgorzel zęba w wielu przypadkach przebiega zupełnie bezboleśnie, stąd też dana osoba może zupełnie nie być świadoma rozwijającej się w jamie ustnej infekcji. Ból pojawia się dopiero w tym momencie, kiedy to bakterie beztlenowe bardzo szeroko się rozprzestrzenią. Oprócz bólu, zgorzel zęba objawia się tym, iż miejsce zmienione chorobowo zmienia barwę na dużo ciemniejszą, wręcz nawet czarną. Beztlenowce produkują toksyny uszkadzające miazgę zęba, przez co dodatkowo sprawiają, że z ust osoby dotkniętej tą dolegliwością wydobywa się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach zepsutego zęba albo martwej miazgi. Tym symptomom towarzyszy obrzęk oraz często także stan gorączkowy do 38,5º C.

Nieleczona zgorzel może prowadzić do nieprzyjemnych skutków, na przykład do konieczności ekstrakcji zainfekowanego zęba. Leczenie kanałowe może pomóc w leczeniu. Takie nowoczesne leczenie kanałowe polega na:

oczyszczeniu – czyli usunięciu z kanałów chorą miazgę zęba lub jej martwe, zakażone drobnoustrojami szczątki

ukształtowaniu -czyli opracowaniu kanału tak aby nadać mu kształt stożka zwężającego się w kierunku wierzchołka

wypełnieniu – czyli zamknięciu szczelnie systemu kanałowego obojętnym dla organizmu, nierozpuszczalnym materiałem.

 

No Comments

Post a Comment