59303
post-template-default,single,single-post,postid-59303,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie zeza

Tak jak w przypadku wielu innych chorób wzroku, wczesne wykrycie zeza może skutecznie zahamować jego pogłębianie się. W wielu przypadkach możliwe będzie również podjęcie odpowiedniej metody leczenia.

Pierwszą podstawową sprawą jest diagnostyka. Podczas oceny choroby, należy wykluczyć wszelkie możliwe stany, które mogą ją pozorować. Przykładem może posłużyć zmarszczka nakątna, która występując u dzieci, bardzo często wywołuje wrażenie zeza zbieżnego, mimo ze oko rozwija się w zupełnie prawidłowy sposób.

Bardzo ciężko jest postawić diagnozę u bardzo małych dzieci. Wówczas takie badania mają charakter orientacyjny. Dziecku które posiada 1-2 latka, możemy już zbadać refrakcje i skutecznie przeprowadzić korekcje okularową. Bardzo ważnym badaniem jest ocena dna oka a także 9 kierunkowe badanie ruchu gałek ocznych.

Choroba zezowa powinna być leczona w sposób, zależny od przyczyny mającej wpływ na jej powstanie. Jeśli źródłem jest występująca wada wzroku, to powinna być ona wyrównana za pomocą korekcji okularowej. W przypadku braku efektów, należy stymulować oko niedowidzące, poprzez zasłonięcie oka widzącego lepiej.

Gdy zez wywołany jest porażeniem nerwowym, należy rozszerzyć diagnostykę w kierunku jego przyczyny. Wywołać go mogą np:

  • urazy,

  • nowotwory,

  • tętniak.

Leczenie operacyjne zeza, polega na wycięciu części mięśnia, bądź przesuniecie jego przyczepu. Zabieg ten wykonuje się w celu umożliwienia pojedynczego widzenia obuocznego. Bardzo często korekta kosmetyczna przeprowadzana jest u dzieci, w celu łatwiejszej adaptacji w środowisku rówieśników.

 

No Comments

Post a Comment