63664
post-template-default,single,single-post,postid-63664,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Osoby, które cierpią na objawy związane z Zespołem Sjörgena (do najczęstszych zaliczamy różnorodne problemy z oczami takie jak: zaczerwienienie i suchość gałek ocznych), zazwyczaj udają się do okulisty w celu rozpoznania choroby. Dobry lekarz z pewnością skieruje nas do reumatologa w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby.

 

Okulista często wykonuje testy sprawdzające stopień nawilżenia oka. W tym celu pod powiekami zostają umieszczone bibułki, które jeżeli nasiąkną na długość mniejszą niż pięć milimetrów, oznaczają, że oko produkuje zbyt małą ilość łez. Jest to podstawa do przeprowadzenia specjalistycznych badań na wykrycie Zespołu Sjörgena.

 

Innym badaniem polegającym na wykryciu tego schorzenia schorzenia jest biopsja wargi polegająca na pobraniu tkanki wargi. Lekarz może też przeprowadzić badania krwi, badania obrazowe lub mikroskopowe.

 

Nie znamy dokładnych przyczyn powstania tej choroby, dlatego też jej leczenie ogranicza się tylko i wyłącznie do objawowego. Aby złagodzić ból i pieczenie oczu, zostaną przepisane odpowiednie krople. Na suchość w ustach pomocna może okazać się sztuczna ślina w aerozolu. Istnieje także możliwość przeprowadzenia prostego zabiegu chirurgicznego, mającego na celu wprowadzenie zatyczek w przewodach łzowych, dzięki czemu łzy dłużej utrzymują się na powierzchni oka odpowiednio je nawilżając.

 

No Comments

Post a Comment