58098
post-template-default,single,single-post,postid-58098,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rehabilitacja

Od pierwszych tygodni życia, dzieci chore na zespół Downa potrzebują troskliwej opieki i wsparcia. Mimo tego, że ich przypadłość warunkuje w pewnym stopniu opóźnienie psychiczne, nie można brać tego czynnika za całkowity pewnik. Ostatnie czasy są dowodem na to, że dzieci z zespołem Downa potrafią funkcjonować w społeczeństwie, pod warunkiem że odpowiednio wcześnie są w tym celu stymulowane. Nie ma przeciwwskazań przez które nie mogłyby bawić się, działać, pracować w gronie rówieśników. Bardzo pomocnym i koniecznym czynnikiem dla stymulacji dziecka z tą wadą genetyczną, jest stosunkowo wczesne zastosowanie rehabilitacji zarówno intelektualnej jak i ruchowej.

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa łączy w sobie dwa aspekty. Jest skierowana ku ćwiczeniom ruchowym, wspomagającym ogólną sprawność fizyczną, a także stymulacji intelektualnej. Do ćwiczeń usprawniających ciało, należą wszelakiego rodzaju gry i zabawy ruchowe, połączone z muzyką, gimnastyką rytmiczną oraz elementami technik relaksacyjnych i aktywujących energię. Sprawność manualną mają wspomóc ćwiczenia usprawniające elastyczność palców, ćwiczenia rozmachowe rąk, w tym różne formy rysunku: graficzny, kreślenie kształtów, linii, wypełnianie kontur itp. Do ćwiczeń uelastyczniających sprawność palców należą m.in.: wycinanie, ugniatanie, lepienie z plasteliny, przewracanie kartek w książce, nawlekanie koralików. W zaburzeniach mowy pomocne są wszelkie ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia oddechowe, mimiczne, wspomagane przez masaż twarzy oraz śpiewanie, opowiadanie bajek, itp.

No Comments

Post a Comment