58096
post-template-default,single,single-post,postid-58096,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Amniocenteza

Ponieważ przed upływem 14 tygodniu od zajścia w ciążę, ilość płynu owodniowego i komórek do analizy jest niewystarczająca, amniocentezę wykonuje się dopiero po upływie tego czasu. Przed pobraniem płynu, zostaje wykonane badanie ultrasonograficzne, którego celem jest określenie płodu oraz łożyska. Dla niektórych kobiet jest to zabieg bolesny, inne mogą nie odczuwać bólu, a jedynie uczucie pchania i ciągnięcia. Lekarz uzyskuje płyn owodniowy przez wprowadzenie do macicy igły punkcyjnej przez powłoki brzuszne. Następnie pobiera do strzykawki ok. 14 g płynu, poczym zostają z niego odwirowane komórki płodu, których hodowla trwa od 2,5 do 5 tygodni.

Ryzyko uszkodzenia płodu jest praktycznie żadne, o ile kobieta jest pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wywołania poronienia są zazwyczaj nikłe – ok. 1 na 200, do rzadkości należą też inne powikłania, takie jak krwawienie bądź zakażenie. Wyniki, jakie daje amniocenteza są pewne w 99 %, mimo to nie powinno się jej wykonywać bez poważnego zastanowienia. Czekanie na wyniki mogą okazać się prawdziwą udręką, bo ciąża jest już zaawansowana i jej ewentualne przerwanie nie różni się od prowokowanego porodu.

No Comments

Post a Comment