60512
post-template-default,single,single-post,postid-60512,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zapłodnienie

Zapłodnienie

 

Połączenie się komórki jajowej kobiety i plemnika mężczyzny, tak aby doszło do zapłodnienia to proces łatwy i prosty tylko w teorii. W rzeczywistości do tego najistotniejszego z punktu przeżycia naszego gatunku zdarzenia potrzebne jest wiele zmian i przygotowań, głównie w ciele kobiety. Mężczyzna jest płodny praktycznie przez całe życie, od momentu przejścia przez dojrzewanie płciowe. Dni płodne kobiety to tylko kilka dni w miesiącu, nazywanych okresem owulacji.

 

Dni płodne

 

Gdyby wszystkie kobiety miesiączkowały regularnie, a ich cykl menstruacyjny wynosiłby dokładnie 28 dni, obliczenie dni płodnych i tego, jak prawdopodobne jest zapłodnienie w danym dniu cyklu nie stwarzałoby większych problemów. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Cykl każdej kobiety różni się od siebie, a co więcej nawet u jednej osoby nierzadko wygląda nieco odmiennie w ciągu każdego miesiąca. Jest to związane z wiekiem, okolicznościami życiowymi, stresem bądź chorobami, które spotykają każdego z nas. W rezultacie tych wydarzeń dni płodne kobiety, czyli owulacja, nie zawsze przypada między 10 a 18 dniem od ostatniej miesiączki. Nieregularność ta ma podwójny skutek- z jednej strony, może być przyczyną nieplanowanej ciąży, jeśli para nie stosuje żadnych metod antykoncepcji, a opiera się jedynie o metodę kalendarzyka, a z drugiej może utrudniać starania parom pragnącym mieć dziecko. Owulacja może zostać zahamowana bądź przyspieszona za pomocą leków hormonalnych. Jest to wykorzystywane między innymi w antykoncepcji i w terapii bezpłodności, kiedy stosuje się zapłodnienie in vitro.


Czy to już ciąża?

 

Zapłodnienie i jego konsekwencje, czyli ciąża, są możliwe do zdiagnozowania w około 7-10 dni od stosunku. Testy apteczne, badające poziom hormonu wytwarzanego przez rozwijający się zarodek- gonadotropiny kosmówkowej są wiarygodną metodą potwierdzania lub wykluczania ciąży, ale ostateczna diagnoza musi paść w gabinecie lekarskim. Lekarz ginekolog potwierdzi zapłodnienie przy pomocy badania krwi lub badnia ultrasonograficznego, na którym zobaczy płód na ekranie monitora. Pierwsze objawy ciąży mogą być niespecyficzne i wprowadzać w błąd kobiety, które jej nie planują. Przerwanie cyklu miesięcznego poprzez ciążę nie zawsze skutkuje zahamowaniem krwawienia menstruacyjnego. Miesiączki mogą pojawiać się jeszcze przez kilka miesięcy, mimo że zapłodnienie miało już miejsce. Początkowo ciąża tydzień po tygodniu może przebiegać niemal bezobjawowo, a znane wszystkim dolegliwości ciężarnych, jak nudności i poranne wymioty pojawiają się znacznie później- w okolicach drugiego-trzeciego miesiąca. Pierwsze objawy ciąży to również powiększenie piersi, częste oddawanie moczu, zmiana nastroju, uczucie zmęczenia, niechęci i senności oraz dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Zmienia się również zabarwienie narządów płciowych i brodawek piersiowych na nieco ciemniejsze. Kobieta staje się wrażliwsza na zapachy i smaki, co jest mechanizmem obronnym, który każe jej unikać potencjalnie trujących dla dziecka substancji.

 

 

No Comments

Post a Comment