61160
post-template-default,single,single-post,postid-61160,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Na czym polega zabieg

Na czym polega zabieg

Zanim zapłodnienie zostanie przeprowadzone, lekarz musi dokonać szczegółowej analizy cyklu miesięcznego kobiety, aby jak najdokładniej ustalić czas owulacji. W tym celu wykorzystywane są niemal wszystkie dostępne środki, w tym również badanie ultrasonograficzne. Laparoskopia prawdopodobnie była wykonana już podczas pierwszych prób leczenia niepłodności, dlatego informacja o stanie jajników i jajowodów powinna znajdować się na karcie choroby. By wspomóc dojrzewanie komórek jajowych, wcześniej podaje się leki mające pobudzić pęcherzyki Graafa. Potem, można je pobrać przy pomocy laparoskopu podczas owulacji. Komórki jajowe wyciąga się specjalnie przystosowaną igłą z próżnią w środku, a następnie przenosi do próbówki. Istnieje jeszcze jedna metoda, wykorzystująca ultrasonograf do wykrycia pęcherzyka. Dzięki niej można uniknąć znieczulenia ogólnego.

Następnym krokiem jest wymieszanie komórek jajowych ze świeżą próbką spermy partnera, która wcześniej została odpowiednio przygotowana. Jej stan musi być w maksymalnym stopniu podobny do tego, w którym dociera ona do jajowodu w warunkach naturalnych.

Jeśli połączenie komórek kończy się sukcesem, embriony są hodowane do momentu, gdy osiągną fazę dwu- lub czterokomórkową. Proces ten trwa ok. 3 dni, poczym następuje wprowadzenie ich przez szyjkę do macicy, za pomocą specjalnej rurki. Zazwyczaj, w macicy pozostawia się 3 embriony, ale rzadko zdarza się by wszystkie się w niej zagnieździły. Naukowcy są przekonani, że 3 to optymalna liczba do rozwinięcia się ciąży. Jeśli kobieta ma mniej niż 35 lat, do jej macicy równie dobrze mogą zostać wprowadzone 2 embriony. Istnieje możliwość, że oba rozwiną się w ciążę dwupłodową. Pozostałe embriony są przechowywane, w razie gdyby pierwsza próba się nie udała. To właśnie ta część zabiegu in vitro najczęściej jest przedmiotem dyskusji moralno – etycznych. Pozostałe po zabiegu embriony wykorzystuje się do badań naukowo – medycznych.

Po zabiegu nie wykonuje się już żadnego leczenia. Kobieta musi więc cierpliwie czekać na pozytywny wynik testu ciążowego. Niekiedy stosuje się badania krwi, aby wcześniej i z większą pewnością potwierdzić . Wszystkie pacjentki, gdy stwierdzą, że po in vitro wystąpiła ciąża, są poddane kuracji hormonalnej w celu jej podtrzymania do 12 tygodnia.

 

No Comments

Post a Comment