69633
post-template-default,single,single-post,postid-69633,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zapalenie wątroby typu C

Internauci o zapaleniu wątroby typu C

 

 

Zapalenie wątroby typu C, oto jedno z wielu zagadnień na forach internetowych. Czytając jedno z tego typu forów, możemy się dowiedzieć, że zapalenie wątroby typu C jest poważnym problemem w skali światowej. Na tę chorobę cierpi bowiem kilkaset milionów ludzi. Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) należy do rodziny Flaviviridae. Wirusa tego typu, nie spokrewnionego z innymi wirusami, zidentyfikowano dopiero w 1989 roku. Liczbę jego nosicieli na świecie ocenia się na około 100 milionów. W Polsce, w populacji najbardziej badanej (dawcy krwi) zakażenie HCV stwierdza się u 1 do 4% dawców.

 

Jak napisała „Jagoda” wykryto do tej pory 6 genotypów wirusa typu C. Każdy z nich może zostać zmodyfikowany, tworząc serię podtypów. Potrafi on nawet namnażać niepełne cząstki o osłabionej immunogenności (odpowiedzi immunologicznej), co znacznie utrudnia jego identyfikację. Zmienność wirusa jest więc olbrzymia.

 

Zdaniem forumowicz „Adusia” przebieg zapalenia wątroby typu C jest skryty, brak jest specyficznych objawów klinicznych. Okres wylęgania choroby wynosi około 50 dni. Objawy żółtaczki występują u 10-25% chorych. Zaobserwować można umiarkowaną zwyżkę aminotransferazy alaninowej – ALAT. Przeciwciała anty – HCV (wykrywane w teście ELISA) pojawiają się dopiero po 15 tygodniach. Testami potwierdzającymi zakażenie są nowoczesne testy typu RIBA (recombinant immuno-blot assay) oraz testy wykonane metodą PCR (proteinase chain reaction).

 

Z wpisu tego forumowicza dowiadujemy się również, że większość zakażeń (około 80%) jest bezobjawowa. Wielu pacjentów nie wie, że cierpi na zakażenie wirusem wątroby typu C. Często objawem stanu zapalnego wątroby jest osłabienie, brak apetytu, mdłości, wymioty, bóle stawowo-mięśniowe, stany podgorączkowe. Choroba rozpoznawana jest jako „grypa”, „reumatyzm”, „dyspepsja”. Bagatelizując niespecyficzne objawy, chory zgłasza się do lekarza z nieodwracalnymi zmianami w wątrobie. Natomiast przebieg choroby w fazie przewlekłego zakażenia określa się jako „falisty”, z powtarzającymi się okresami utrzymującego się ponad 6 miesięcy podwyższonego lub falującego poziomu ALAT i obecnością materiału genetycznego wirusa w surowicy badanego przy zastosowaniu polimerazowej reakcji łańcuchowej (PCR). Badanie histologiczne bioptatu wątroby potwierdza cechy przewlekłego stanu zapalnego.

 

Internauci zaznaczają również, że badania w kierunku zapalenia wątroby typu C, pomimo nie występowania żadnych objawów choroby, powinny być wykonane u:

  • osób, które miały przetaczaną krew przed 1992 rokiem – nie badano wówczas krwiodawców w kierunku zakażenia HCV

  • narkomanów; nawet jeżeli tylko raz przyjęli narkotyk drogą dożylną

  • osób przewlekle chorych – często i od lat korzystających z ochrony zdrowia, w tym hospitalizacji

  • osób, które mają lub miały wielu partnerów seksualnych, zarówno w kontaktach homoseksualnych, jak i hetero

  • osób, które miały (najczęściej przed laty) wykonany tatuaż, zwykle sprzętem wielokrotnego użytku

  • osób z przewlekłymi chorobami wątroby

  • wszystkich pracowników ochrony zdrowia, policjantów i służb ratunkowych

 

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C może wystąpić również na drodze kontaktów seksualnych, jednak zakażenia te są rzadkie, określa się je na około 2%.

Kobiety w ciąży z infekcją HCV mogą zakażać noworodki w czasie porodu, ryzyko wzrasta proporcjonalnie do wiremii HCV i dochodzi nawet do 5%. Wszystkie kobiety ciężarne powinny być badane w kierunku obecności we krwi przeciwciał HCV.

No Comments

Post a Comment