58576
post-template-default,single,single-post,postid-58576,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny choroby

Niezaprzeczalnie jednak najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia ucha są zakażenia bakteryjne, które doprowadzają do obrzęku błony bębenkowej, będącej podstawową częścią ucha środkowego. Gromadzony w błonie bębenkowej płyn sprawia, że błona ta się uwypukla, co może doprowadzić do perforacji, czyli przerwania błony bębenkowej. Bakterie namnażające się w uchu środkowym, rezydują zwykle w niewielkich ilościach w gardle. Po osłabieniu lokalnej odporności gardła i ucha przez wirusy oraz inne czynniki destrukcyjne (choroby, wady fizjologiczne, itp.) – bakterie te rozwijają się intensywnie wywołując dotkliwe objawy i powikłania ostrego zapalenia. Sprawcami choroby są przede wszystkim Streptococcus pneumoniae (30-40%), Haemophilus influenzae (20-30%), MoraXella catarrhalis (10%).

W takiej sytuacji dochodzi do wyciekania z ucha wydzieliny, przy jednoczesnym ustąpieniu bólu ucha. Nie w każdym przypadku ostrego zapalenia ucha musi dojść do przerwania błony bębenkowej, ale jeśli już do perforacji dojdzie, to błona bębenkowa posiada właściwości regenerujące i odrośnie.

Ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego wywołują jesienno-zimowe wirusowe infekcje grypowe i przeziębieniowe. Nie mniejszym zagrożeniem zachorowania są inne wirusowe choroby zakaźne: odra, ospa wietrzna, wirusowa angina (jak i bakteryjna), itp. Zakażenia wirusowe inicjują 9 na 10 przypadków zachorowań. Z reguły w chorym uchu wykrywa się wirusy grypy, paragrypy, rhinowirusy i adenowirusy. Udokumentowano też, że stosowanie szczepionek przeciwgrypowych znacząco zmniejsza zapadalność na zapalenie ucha. 

 

No Comments

Post a Comment