63719
post-template-default,single,single-post,postid-63719,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Z uwagi na bakteryjną etiologię ostrego zapalenia ucha, najskuteczniejszym lekarstwem są antybiotyki, choć w kuracji stosowane są też leki przeciwbólowe, krople do nosa. Zdarza się, że w ostrym zapaleniu ucha konieczne może być nacięcie błony bębenkowej przez lekarza laryngologa doświadczonego w wykonywaniu tych zabiegów nazywanych paracentazą. Zabieg ten przynosi ulgę choremu, a ponadto jest zupełnie bezbolesny. Po nacięciu błony bębenkowej pojawi się wyciek z ucha, który należy zabezpieczyć opatrunkiem i dbać o jego higienę. Czasami zaleca się stosowanie kropli do ucha, jednak tylko z zalecenia lekarza.

Leczenie przewlekłego zapalenia ucha opiera się na przyjmowaniu antybiotyku bądź doustnie, bądź w postaci kropel do ucha. W trakcie tego leczenia powinno się odsysać wydzielinę zalegająca wewnątrz przewodu słuchowego, jak również konieczne jest oczyszczanie go ze złuszczonej błony bębenkowej. W pewnych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie operacji polegającej na zamknięciu przez lekarza laryngologa otworu w błonie bębenkowej.

W przypadkach wysiękowego zapalenia ucha powinien zostać założony drenaż jamy bębenkowej, a w przypadkach nawrotu choroby należy rozważyć kwestie wycięcia migdałka gardłowego. Jeśli zapalenie ucha nie zostało doleczone, może powodować bardzo dużo powikłań.

 

No Comments

Post a Comment