58153
post-template-default,single,single-post,postid-58153,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny

Aby dociec przyczyn najlepiej przyjrzeć się formom tej dolegliwości. Można wyróżnić trzy główne rodzaje:

    Niezakaźne zapalenie spojówek, które może być alergiczne lub proste. Pierwsze z nich najczęściej ujawnia się w porze wiosennej i letniej i ma charakter nawrotowy. Powodują je konkretne alergeny, np. pyłki kwiatów, traw, drzew itp. Występuje również atopowe zapalenie spojówek, będące reakcją na uczulające kosmetyki, środki higieny, konkretne produkty spożywcze czy nawet opakowania. Tą postać leczy się odczulając alergika na zagrażające mu czynniki oraz podając leki przeciwhistaminowe i zmniejszające stan zapalny oka. Przyczyny prostego zapalenia spojówek nie są już tak jednoznaczne. Może je wywołać zarówno przemęczenie jak i czynniki środowiskowe, takie jak wiatr, kurz, pył czy światło. Następuje również na skutek mechanicznych podrażnień oka, niedostatecznej dawki snu, nieprawidłowej korekcji wady wzroku, a także drażniącego dymu, gazów i pary. Nie rzadką przyczyną tej dolegliwości jest złe  położenie brzegów powieki i nieprawidłowy wzrost rzęs. Charakterystyczne dla prostej odmiany zapalenia spojówek jest niedobór łez, fachowo zwany zespołem  suchego oka.

    Zakaźne zapalenie spojówek. Jak można się łatwo domyślić, powstaje w skutek wdania się zakażenia. Może być ono typu bakteryjnego i wówczas powodują je najrozmaitsze bakterie, np. paciorkowce, gronkowce, dwoinki zapalenia płuc. Zakażenie mogą także wywoływać wirusy. Najpopularniejszy z nich i zarazem najbardziej nieznośny, to adenowirus. Jest bardzo podstępny, ponieważ najpierw atakuje jedno oko, a po kilku dniach, drugie. Oprócz tradycyjnych objawów, w tym przypadku dochodzi jeszcze do bolesnego zapalenia rogówki. Wirusowe zapalenia spojówek towarzyszy także chorobą zakaźnym wieku dziecięcego, opryszczkom i stanom zapalnym półpaśca. Zakażenie może również wywołać tzw. chlamydia. Jest to nieznośny drobnoustrój, mogący nawet spowodować ślepotę. Pocieszającym jest fakt, iż w krajach europejskich i Ameryki Północnej schorzenie to zostało wyeliminowane. Nadal jednak zagraża społeczeństwom żyjącym w niehigienicznych warunkach. Kolejną postacią zakaźnego zapalenia spojówek jest zakażenie grzybicze. Powodują je najczęściej kropidlaki i drożdżaki. Trudno je zdiagnozować a jeszcze gorzej skutecznie leczyć, co zwykle praktykuje się poprzez podawanie maści i kropli przeciwgrzybicznych. Ostatnie na czarnej liści,e znajdują się zakażenia pasożytnicze. Na szczęście w naszym kraju nie występują (przynajmniej jeśli chodzi o spojówki). Obawiać się ich powinni mieszkańcy Afryki i Ameryki.

    Zapalenie spojówek przy innych chorobach. Dolegliwość może towarzyszyć np. zespołom skórno-śluzowym, takim jak oczna pęcherzyca rzekoma, czy rumień.

No Comments

Post a Comment