66026
post-template-default,single,single-post,postid-66026,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Informacje ogólne

Drożdzki to grzyby, których występowanie odpowiedzialne jest za tworzenie się zajadów, przeważnie w kącikach ust. Wielu ludzi bardzo często myli zajady z opryszczką. Jest to jednak bardzo mylące, ponieważ ani jedne ani drugie, nie mają ze sobą nic wspólnego; może poza jednym – jedna i druga choroba tworzy się na ustach. Opryszczka ukazuje się na wardze – górnej albo dolnej, natomiast zajady – w kącikach ust. Cechą charakterystyczna zajadów, jest przybranie postaci zaczerwienionej plamki lub rozpadliny skórnej. Niestety jest to boląca przypadłość i na dodatek piekąca. Przy zetknięciu z pożywieniem, szczególnie kwaśnym i słonym, daje dodatkowe objawy. Kiedy śmiejemy się za dużo, bądź za szeroko otwieramy usta, zajady mogą nam pękać i krwawić.

Zajady mogą występować u osób, które nie dbają o higienę jamy ustnej. Mamy tu na myśli nie regularne mycie zębów po każdym posiłku a także w przypadku zbyt częstych wymiotów.

Poza tym zajady mogą wystąpić również u osób, które zbyt długo zażywają antybiotyki. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku ich zażywania, zmniejsza się poziom witaminy B w organizmie, a co za tym idzie, pogarsza się stan skóry.

Bywa też, że zajady są spowodowane ciążą, cukrzycą, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, oraz stresem. Poza tym mogą pojawić się również w wyniku przesilenia wiosennego i ogólnych niedoborów witamin.

U osób, u których zajady występują nagminnie, najlepiej jest wprowadzić do diety przetwory mleczne, które są źródłem witamin. Do takich produktów należą:

  • mleko kwaśne,
  • jogurty,
  • kefiry z żywymi kulturami bakterii.

 

No Comments

Post a Comment