64414
post-template-default,single,single-post,postid-64414,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie zaburzeń hormonalnych

Leczenie zaburzeń hormonalnych

Leczenie zaburzeń hormonalnych zależy przede wszystkim od rodzaju zaburzenia (niedobór/ nadmiar danego hormonu). W związku z tym należy wcześniej przeprowadzić szereg odpowiednich badań. W badaniach pomóc może również szczegółowy wywiad z chorym oraz obserwowanie towarzyszących objawów. Już na ich podstawie można mieć podejrzenia co do rodzaju choroby. Przykładowo pojawiające się na szyi wole mogą sugerować problemy z hormonami tarczycy, natomiast nieregularne miesiączki mogą wskazywać na zaburzenia wydzielania i pracy kobiecych hormonów.

Leczenie zaburzeń hormonalnych polega przeważnie na doustnym podawaniu odpowiednich hormonów lub preparatów hormonalnych. Ich zadaniem jest wyregulowanie poziomu hormonów do właściwych norm.

Należy pamiętać, że inaczej przebiega leczenie zaburzeń hormonalnych, które są wywołane obecnością guza. Wówczas lekarze skupiają się przede wszystkim na wyleczeniu nowotworu.

Natomiast w przypadku policystycznych jajników wyróżnia się dwa etapy leczenia. Etap I, nazywany też leczeniem pierwotnym polega na podaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Mają one za zadanie wyregulować cykl miesiączkowy. Gdy te forma terapii nie pomaga, to wówczas rozpoczyna się etap II. Polega on na leczeniu operacyjnym.

Jak widać istnieje kilka metod leczenia zaburzeń hormonalnych. Niezwykle ważne jest to, aby osoba mająca zaburzenia hormonalne była pod stałą kontrolą lekarza (najlepiej endokrynologa), robić regularnie okresowe badania. Musi regularnie przyjmować zalecone leki. Jeżeli istnieje taka potrzeba, to musi zmienić swój styl życia, dietę. Jednak dzięki takim zabiegom można zapanować nad hormonami i normalnie funkcjonować.

No Comments

Post a Comment