69449
post-template-default,single,single-post,postid-69449,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

WZW typu C

WZW typu C- co o tym piszą forumowicze?

 

 

Na forum hepatologicznym internautka „Blondie” pytała o drogi zarażenia się wzw typu C.

 

„Ekspert” pisze, że wirus zapalenia wątroby (wirus HCV) przenosi się przede wszystkim przez krew i inne wydzieliny z organizmu. W naszym kraju ponad do 60% przypadków zakażeń tym wirusem dochodzi w placówkach służby zdrowia. Dzieje się tak nie tylko z powodu zaniedbań higienicznych personelu medycznego, ale również jest to wynik różnych zabiegów (szczególnie drobnych, takich jak pobieranie krwi czy robienie zastrzyków).

 

Użytkownik „Ekspert” stwierdził, że do zakażenia może dojść również podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera, manikiurzystki, stomatologa. Dużym ryzykiem zakażenia wirusem obciążone jest kolczykowanie oraz tatuowanie ciała. Niebezpieczne jest również stosowanie tych samych nożyczek do paznokci, maszynki do golenia przez domowników. Chodzi tu przede wszystkim o możliwy kontakt z krwią.

 

Forumowicz „Wezyr” potwierdza opinie „Eksperta” i przypomina, że główną drogą zakażenia jest kontakt krwi zakażonego ze zdrową osobą, w miejscu, gdzie doszło do przerwania ciągłości skóry. Istnieją jeszcze dwie możliwe drogi zakażenia, ale przypadki tego są bardzo rzadkie. Jedną z tych dróg jest kontakt płciowy. Ryzyko w tym przypadku nie jest zbyt duże, jednakże nie można tego bagatelizować, ponieważ istnieją pewne sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem HCV. Czynnikami, które sprzyjają tego rodzaju zakażeniom są zranienia lub intensywne podrażnienia błony śluzowej narządów płciowych, duża liczba partnerów/ partnerek seksualnych oraz współżycie w czasie miesiączki.

 

Według „Wezyra” istnieje bardzo małe ryzyko zakażenia noworodków matek zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu B. Zazwyczaj po stwierdzeniu zakażenia u matki, poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Karmienie piersią również nie zwiększa ryzyka zachorowania.

 

„Ekspert” pisze również, że wirusem HCV nie można się zarazić poprzez:

  • kaszel oraz kichanie,

  • całowanie się,

  • trzymanie się za ręce,

  • korzystanie z tej samej wanny, prysznica bądź też toalety,

  • spożywanie przygotowanej przez zakażoną wirusem HCV osobę żywności,

  • przytulanie,

  • pływanie z osobą zakażoną w tym samym zbiorniku wodnym

  • sport lub wspólną zabawę.

No Comments

Post a Comment