69330
post-template-default,single,single-post,postid-69330,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Wrzody żołądka- dieta

Wrzody żołądka- dieta- wpisy z forum

 

W dzisiejszych czasach dużym problemem są wrzody żołądka, jednak nie każdy wie jak się z nimi obchodzić. Dlatego na wielu forach internetowych można znaleźć dyskusję na temat- wrzody żołądka, dieta i leczenie ciężkich przypadków.

 

Jak dowiadujemy się czytając wpisy forumowiczów poważnie zaniedbane przypadki choroby wrzodowej żołądka prowadzą do ciężkich zagrażających życiu powikłań. W momencie ich wystąpienia konieczne jest podjęcie bardzo inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, bez których szanse pacjenta na przeżycie są znikome.

 

Jak napisał „Juliusz z Łodzi”, bardzo mocno wrzodziejące części żołądka, które grożą perforacją i mocno krwawią, muszą być usuwane w całości. Wykonuje się to po rozcięciu jam brzusznych. Po usunięciu części ściany żołądka konieczne jest odtworzenie ciągłości układu pokarmowego. Pierwsza z metod polega na wykonaniu plastyki nowego połączenia żołądka z dwunastnicą i praktycznie przywrócenia stanu poprzedniego lecz z mniejszym żołądkiem. Druga metoda polega na połączeniu żołądka z pierwszą pętlą jelita cienkiego. W ten sposób dwunastnica traci bezpośrednie połączenie z żołądkiem i staje się jedynie kanałem dostarczającym sok trzustki oraz żółć.

 

Z opisu „Wiki z opolskiego” wynika, że w przypadku bardzo poważnych wrzodów dwunastnicy wykonuje się wagotonię polegającą na przecięciu nerwów błędnych przylegających do dwunastnicy. Efektem tego jest zmniejszone wydzielanie soku żołądkowego i pepsyny – enzymu trawiącego białka. Jej częstym efektem jest zwężenie odźwiernika dwunastnicy uniemożliwiające przechodzenie do niej treści pokarmowych. Korygować musi to kolejna operacja.

 

Powikłania choroby wrzodowej wymagające tak drastycznych środków niekoniecznie są efektem zaniedbania leczenia. Jeśli choroba wrzodowa przebiega bez stwierdzenia Helicobacter pyroli (10-15% przypadków) lub próby jej zniszczenia kończą się niepowodzeniami (bardzo rzadko), choroba przybiera postać przewlekłą i nawet przy podawaniu leków neutralizujących drażniące działanie soków trawiennych, dochodzić może do pojawiania się i niewłaściwego gojenia wrzodów.

 

„Danusia” napisała, że uzupełnieniem terapii w takich przypadkach jest dieta niemal całkowicie porzucona w innych przypadkach. Jej zalecenia są dość ogólne i skupiają się na niedostarczaniu do układu pokarmowego substancji potencjalnie drażniących takich jak używki. Zaleca się również rzucanie palenia. Mało drażniące przy chorobie wrzodowej posiłki to potrawy nie za gorące i bez ostrych przypraw w nadmiarze. Ważne jest ich dobre rozdrobnienie. Niezalecane jest spożywanie smażonych potraw. Posiłki powinny być spożywane co 2-3 godziny ale w małych porcjach. Zadbać trzeba też o to by było one pełnowartościowe i organizmowi niczego nie zabrakło.

No Comments

Post a Comment