69332
post-template-default,single,single-post,postid-69332,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Wrzody dwunastnicy

Wrzody dwunastnicy- wypowiedzi internautów

 

W dzisiejszych czasach dużym problemem są wrzody dwunastnicy, jednak nie każdy wie co to w ogóle jest. Dlatego na wielu forach internetowych można znaleźć dyskusję na ten temat.

 

Jak możemy przeczytać, wśród wpisów forumowiczów wrzody dwunastnicy, jest to przewlekła choroba charakteryzująca się występowaniem jednego lub kilku wrzodów czyli ograniczonych ubytków błony śluzowej, podśluzowej i blaszki mięśniowej błony śluzowej dwunastnicy. Choroba wrzodowa występuje w każdym wieku chociaż najczęściej pomiędzy 25 a 55 rokiem życia. Owrzodzenia lokalizują się zazwyczaj zaraz za odżwiernikiem (dystalnym odcinkiem żołądka) w opuszce, najczęściej na ścianie przedniej, niekiedy w postaci dwóch położonych naprzeciwko siebie wrzodów tzw. całujących się wrzodów (ang. kissing ulcers). Wrzody umiejscowione w innych lokalizacjach należą do rzadkości. Wrzody trawienne dwunastnicy są częstą chorobą, która zwłaszcza w przypadku nieleczenia, może prowadzić do poważnych następstw z zagrożeniem życia włącznie. W okresie remisji owrzodzenie ulega zagojeniu, bliznowacieje i pokrywa się prawidłową błoną śluzową jednak proces długotrwałego bliznowacenia może prowadzić do zniekształcenia ściany zwłaszcza w obrębie opuszki dwunastnicy i odźwiernika.

 

Jak pisze forumowicz, kryjący się pod nickiem „doberman”, wykazano, że choroba jest powodowana głównie infekcją Helicobacter pylori (H.pylori). Stosunkowo niedawno odkryto, że bakterie te są przyczyną 90% wrzodów trawiennych dwunastnicy. Podobno w Polsce około 70% społeczeństwa jest zakażonych Helicobacter pylori jednak nie oznacza to, że wszyscy automatycznie chorują lub zachorują na wrzód trawienny. Powody, dla których nie wszyscy zakażeni chorują, nie są znane. Najprawdopodobniej zależy to od właściwości samego zakażonego, odmiany bakterii i innych czynników, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

 

Forumowicz „Tytus” napisał, że w sytuacjach, w których nie stwierdza się zakażenia Helicobacter pylori bierze isę pod uwagę udział innych czynników. Należy pamiętać, że w rzadszych przypadkach wrzód dwunastnicy może być wynikiem zachwiania równowagi pomiędzy czynnikami agresji, a protekcji w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

 

Jak napisał forumowicz „salomon”, w większości przypadków choroba ta przebiega w sposób typowy, a do najczęstszych objawów należy:

  • ból o charakterze ucisku, gniecenia, palenia lub przeszywania umiejscowiony najczęściej w nadbrzuszu i na prawo od linii środkowej ciała,

  • ból na czczo lub w około 2 godz po jedzeniu,

  • bóle głodowe tzn występujące nocami i wczesnym rankiem,

  • ból ustępujący po spożyciu kolejnego posiłku,

  • potrawy sokopędne, jak czarna kawa, rosół czy mocna herbata nasilają bóle,

  • zaparcie stolca,

  • brak apetytu,

  • spadek masy ciała,

  • objawami dyspeptycznymi: ból, dyskomfort, wzdęcia, uczucie pełności, zgaga, odbijanie, niestrawność.

Objawy wymagające natychmiastowej pomocy to:

  • ostry ból brzucha z towarzyszącymi wymiotami i krwawieniem lub bez nich,

  • czarne smoliste lub krwiste stolce,

  • wymioty krwią lub wymioty treścią przypominającą fusy od kawy,
    wymaga natychmiastowego zgłoszenia się na izbę przyjęć.

 

Forumowicz „Adrian” zaznacza, że nie leczona choroba wrzodowa dwunastnicy może i często prowadzi do groźnych powikłań, którymi są:

  • krwawienie występujące u około 15% chorych osób, częściej pojawia się w ch. wrzodowej, spowodowanej przyjmowaniem niesterydowych leków przeciwzapalnych,

  • przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego,

  • zwężenie odźwiernika,

  • niedrożność spowodowana obrzękiem okolicznych tkanek lub zbliznowaceniem powodującym przewężenie lub zamknięcie światła jelita we wrzodach położonych w miejscu połączenia żołądka z dwunastnicą,

  • bóle migrenowe którym podczas napadu migreny towarzyszą zaburzenia żołądkowo-jelitowe a których częstotliwość i intensywność zmniejsza się po erydykacji bakterii.

Ich prawidłowe leczenie wymaga hospitalizacji w oddziale chirurgicznym i niejednokrotnie kończy się na stole operacyjnym.

No Comments

Post a Comment