63924
post-template-default,single,single-post,postid-63924,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Problem wrastającego paznokcia to dolegliwość nie jednego z nas. Mamy z nim do czynienia wówczas, kiedy obrzeże paznokcia wrasta się w przyległą fałdę skórną. Zwykle Schorzenie to atakuje największy palec u nogi (palucha). Ze względu na ciągłe podrażnienie skóry przez paznokcia, bardzo często pojawia się rana która po prostu nie może się zagoić. Dodatkowo, sytuację komplikują czynniki zewnętrzne, takie jak bakterie czy drobnoustroje. Wnikając wgłąb rany, powodują jej zakażenie, a co za tym idzie większy ból. Naturalną obroną organizmu jest pojawiający się stan zapalny, w postaci obrzęku i silnego zaczerwienienia. W tym samym czasie ukazuje się delikatna tkanka, szczególnie podatna na urazy, która jest wynikiem swoistego gojenia się rany. I tu zamyka się blednę koło. Rana cały czas się powiększa, zapalenie się rozrasta a wrastający paznokieć uniemożliwia zagojenie rany.

Wrastający paznokieć to problem tyczący się przeważnie nastolatków oraz dorosłych młodych mężczyzn. Czemu właśnie mężczyzn? Otóż jest to bardziej złożony problem związany z higieną, za krótkim obcinaniem paznokci, zwłaszcza w kącikach. Dodatkowo, przypadłości sprzyja nieodpowiedni dobór ciasnego, bądź sztucznego obuwia czy stosowanie skarpetek z materiałów syntetycznych. W przypadku dużej ilości potu, skóra ulega znacznemu rozmiękczeniu, a co za tym idzie podatności na tego typu schorzenia. Niekiedy uważa się że duża ilość testosteronu ma również swój czynny udział w występowaniu problemu.

Kluczowym punktem terapii jest zahamowanie ciągłego okaleczania wrażliwej tkanki przez wrastający w nią paznokieć. Stad najpierw należy rozpocząć leczenie, stosując metody zachowawcze. Gdy nie przyniosą rezultatów, wówczas musimy posłużyć się środkami chirurgicznymi.

Jeśli posiadasz właśnie tego typu problem, nie lekceważ go! Zacznij stosować się odpowiednich zasad. Przede wszystkim dbaj o czystość stóp, unikaj urazów palucha ,zmień skarpetki na bawełniane, a jeśli mocno pocą Ci się stopy, zmieniaj je dość często. Zrezygnuj z wąskiego bądź ciasnego obuwia, nawet jeśli tylko takie butów lubisz nosić. Twoje zdrowie na pewno jest tego warte.

Początkową fazą zapalenia można potraktować ciepła kąpielą stopy, w wodzie z solą. Taki zabieg możesz powtórzyć 2 razy dziennie. Dodatkowo spróbuj przemyć je spirytusem, aby zlikwidować pozostałe zarazki. Aby przerwać proces chorobotwórczy unieś, jeśli to możliwe, brzeg paznokcia, po czym wsuń nieduży kawałek waty bądź gazy. Takie zabiegi potrafią naprawdę przynieść bardzo dobre rezultaty, a wymagają jedynie trochę cierpliwości i samozaparcia pacjenta.

 

No Comments

Post a Comment