69458
post-template-default,single,single-post,postid-69458,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Wole

Forumowicze o wolach

 

 

Niezwykle często na forach internetowym spotykamy dyskusje internautów na temat wole. Forumowicze informują, że wole to powiększenie tarczycy. Narząd może być powiększony równomiernie (wole proste lub miąższowe), czasem w miąższu tarczycy występują guzki (wole guzkowe). Guzki bywają łagodnymi gruczolakami lub torbielami, rzadko mogą być nowotworami złośliwymi. Różnicowanie guzków tarczycy przy pomocy specjalistycznych badań (laboratoryjnych badań hormonalnych, USG, scyntygrafii, biopsji cienko igłowej, ewentualnie badania tomokomputerowego) posiada konkretne następstwa terapeutyczne: raki operuje się zawsze; gruczolaki w zależności od wielkości, oceny histologicznej i stanu klinicznego pacjenta; torbieli nie trzeba operować, wystarczy nakłucie i odessanie płynnej zawartości.

 

Zdaniem forumowiczki „Aldony”, do rozwoju wola może dochodzić w wyniku niedoboru jodu. W Polsce podobno obszarem najbardziej narażonym na niedobory tego pierwiastka jest rejon południowy.

 

Internauta będący anonimowo na opisywanym forum napisał, że powiększone wole może dawać szereg nieprzyjemnych objawów. Oprócz powiększenia obwodu szyi można zaobserwować kłopoty z przełykaniem i oddychaniem. Z takimi problemami należy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni rozmiar wola w badaniu USG.

 

Następnie do rozmowy przyłączył się „Religiusz” pisząc, że wole można leczyć zachowawczo. Istnieją jednak sytuacje, w których operacja jest nieunikniona. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest obecność nowotworu złośliwego. Podczas operacji najczęściej usuwany jest prawie cały gruczoł tarczowy. Objętość pozostałej tarczycy zajmuje jedynie 2-4 ml.

 

Forumowicze zaznaczają, że wole może prowadzić nie tylko do powiększenia szyi, ale i do jej zniekształcenia.

No Comments

Post a Comment